in ,

Öz Hakiki Teraryum: Latimer’in Mikrokozmosu

David Latimer’in 1960’da tasarladığı şişenin içerisinde küçük bir ekosistem oluştu. Latimer’in sadece 1972 yılında sulamak için açtığı bu şişenin sakinleri olan telgraf çiçekleri, o gün bugündür yaşamlarını dış destek olmaksızın sürdürüyor.

Bu yazı Gaia Dergi‘den alınmıştır.

Bu küçük bitkiler, yaşamlarının sonuna çok uzaklar. Tüm bu uzun yıllar boyunca hava, besin ve sularının geri dönüşümünü sağlayarak hayatta kalmayı başarabilmişler. Yaklaşık 38 litrelik bir şişe içerisinde dış dünyaya tamamen kapalı bir şekilde yaşayan bu bitkilerin yaşamlarını hâlâ sürdürebiliyor olmasının en önemli nedenlerinden birisi, belki de içinde yaşayacak minyatür insanları hâlâ “geliştirememiş” olmasıdır.

Dışarıdan aldığı ışıkla fotosentez yapıp gerekli enerjiyi biriktiriyorlar. Fotosentez oksijen oluşturmasının yanında, bitkiler için gerekli olan nemi de sağlıyor. Ortaya çıkan nem şişenin içerisinde birikerek bir nevi yağmur görevi görüyor. Düşen yapraklar da fotosentez için gerekli karbondioksidi ve çürüyerek bitkiler için gerekli besini oluşturuyor.

Böyle kendine yeten bir sistemi nasıl oluşturacağınızı merak ediyorsanız Gaia Dergi‘ye göz atabilirsiniz.

İşler ciddiye bindiyse ve daha detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa bu video yardımcı olabilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Instagram Aklınızla Oynuyor

Nikola Tesla Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Şey