in , ,

İki Süper Kütleli Karadelik Çarpışıyor!

Güneş’ten 800 milyon kat daha büyük olan iki süper kütleli karadelik çarpışmanın eşiğinde. The Astrophysical Journal Letters dergisinde yayınlanan makaleye göre, Dünya’dan yaklaşık 2,5 milyar ışık yılı uzaklıkta olan iki karadelik, gökbilimciler açısından büyük öneme sahip. Çünkü karadeliklerin çarpışması halinde, karadelikler hakkında birçok sorunun yanıtı bulunacak.

“ASTRONOMİ BİLİMİ İÇİN BÜYÜK BİR UTANÇ”

Princeton Üniversitesi’nde görev yapan gökbilimci Chiara Mingarelli konuya ilişkin “Süper kütleli kara delikler, evrendeki en yüksek yerçekimi dalgalarını üretiyor” açıklamasını yaptı. Gökbilimci Jenny Greene ise, “Karadeliklerin birleşip birleşmeyeceğinin bilinmemesi, astronomi bilimi için büyük bir utanç” ifadesini kullanırken, durumun ‘uzun süredir devam eden bir bilmece’ olduğunu belirtti.

DALGALAR 5 YIL İÇERİSİNDE ULAŞABİLİR!

Bilim insanları ayrıca, çarpışma sonucu ortaya çıkan dalgaların 5 yıl içerisinde araştırmaya uygun hale geleceğini, iki süper kütleli karadeliğin ‘büyük yıldız canavarlarına’ dönüşüp dönüşmediğinin ise araştırma sonucu açıklanacağını duyurdular.

Kaynak: Futurism

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bilim Dünyasını Heyecanlandıran Açıklama: Dünya’nın İkizi!

Geleceğin ‘Korkunç’ Teknolojisiyle Tanışın: Deepfake!