in , ,

Beethoven’in Yarım Kalan Eserini Yapay Zeka Tamamlayacak!

Tüm zamanların en büyük bestecilerinden Beethoven’ın bitiremediği 10. senfoni, yapay zekâ yardımıyla tamamlanacak. Bestenin Beethoven’ın doğumunun 250 yılında, doğduğu kent Bonn’da 28 Nisan 2020’de seslendirilmesi planlanıyor.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’un haberine göre aralarında müzik tarihçileri, besteciler, müzisyenler ve bilgisayar uzmanlarının bulunduğu uluslararası bir grup, 10. senfoniyi tamamlamak üzere bir araya geldi.

Proje için geliştirilen yapay zekâ, Ludwig van Beethoven’ın diğer eserlerinden yola çıkarak hazırlanan bir algoritmaya göre işlem yapıyor.

Projenin koordinasyonunu üstlenen Matthias Röder, algoritmanın öngörülemez veriler sunduğunu ve kendilerini her gün yeniden şaşırttığını dile getirdi.

10’uncu senfoni üzerinde çalışırken hayata veda eden Alman besteciden geriye bu eserle ilgili sadece bazı notlar ve taslaklar kalmıştı.

2020, Beethoven’ın 250. doğum yılı. Yapay zekâ yardımıyla tamamlanacak 10. senfoninin de 1770-1827 yılları arasında yaşayan bestecinin doğduğu kent Bonn’da, Beethoven Orkestrası tarafından 28 Nisan 2020’de seslendirilmesi planlanıyor.

işletim sistemi satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dijital Çağın 19 Hastalığı

Deepfake’te Yeni Adım: Bir Kişinin Fotoğraflarından Videosu Üretildi