in ,

Yapay Zekanın Geleceği: İnsanlara Olan İhtiyaç Artacak Mı Yoksa Azalacak Mı?

IBM ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) ortaklaşa yaptığı bir araştırmaya göre otomasyon ve yapay zeka, bazı işlerin yapısını dönüştürürken toplumun da yapısını değiştirdi.  Konuyla ilgili açıklama yapan  IBM Başkan Yardımcısı Martin Fleming, yeni teknolojilerin çalışmaların içinde yer almasıyla birlikte toplumsal yapıyı da değiştireceğini söyledi.

ABD’de yapılan araştırmaya göre, 20 bin farklı iş tanımının yüzde 3,7’si yok oldu. Bunun da nedeni, kaybolan işlerin artık otomasyonla ve yapay zekayla yapılması. Ancak rapora göre, entelektüel beceri ve özel yetenek gerektiren işlerde de insanlara olan ihtiyaç arttı, çünkü estetik, esneklik ya da sağ duyu gibi özellikler makinelerde yer almıyor.

Araştırmaya göre, yapay zekanın işlere entegre edilmesi şu anda yavaş ilerliyor, ancak önümüzdeki yıllarda bu yavaşlığın ortadan kalkacağı belirtiliyor. Araştırmacılar, işverenlere insan kaynakları programlarını yeniden gözden geçirmelerini tavsiye ederken, çalışanlara ise yaratıcı düşünme becerilerini güçlendirme çağrısında bulunuyor.

Kaynak: TechRepublic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dijital Haber Tüketiminde ‘Eğitim Uçurumu’ Var!

Bu Yapay Zeka Beyin Dalgalarınızı İzliyor ve Baktıklarınızı Çiziyor!