in , , ,

Yapay Zeka İntihar Teşebbüsünü Yüksek Oranda Öngörebiliyor

Makine öğrenimi algoritmaları şimdi de intihara meyilli kişilerin eyleme geçme olasılıklarını %90 haklılık payı ile hesaplayabiliyor. Bu aynı zamanda, yapay zekanın henüz hiçbir uzman insan tarafından ulaşılamamış bir tahmin becerisi kazandığı anlamına da geliyor.

İntihar Teşebbüslerini Önleme Şansımız Artabilir

Yakınları intihara teşebbüs eden kişiler genellikle kırık bir kalp ve ”neyi daha farklı yapabilirdim?” gibi cevabı zor sorularla baş başa kalırlar. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde veri bilimcisi olarak görev yapan Colin Walsh, çalışması ile risk altındaki kişilerin yakınlarına, hala zamanları varken ”ne yapabilirim?” diye düşünme ve müdahale edebilme şansı vermeyi umut ediyor.

Walsh ve ekip arkadaşları tarafından geliştirilen algoritma kişinin intihara teşebbüs etme olasılığını şaşkınlık veren bir doğruluk oranı ile öngörebiliyor. Denemelerde iki yıl içinde intihara teşebbüs edecek kişiler %80 – 90 oranında, 1 hafta içinde intihara teşebbüs edecek kişiler ise %92 oranında doğru tahmin edilebildi.

Araştırma Detayları

Hesaplamalar tüm hastane kayıtları göz önünde bulundurularak yapılıyor. Kendine zarar vermiş ya da intiharı düşünmüş 5 bin 167 kişi ile yürütülen çalışmada yaş, cinsiyet, kullanılan ilaçlar, daha önceki teşhisler, yaşanılan yer gibi çok çeşitli verilerin işlendiği ve 3 binden fazla intihar teşebbüsü vakasının detaylı olarak incelendiği belirtilmiş.

Sosyal Medya Da Kaynak Olabilir

Walsh intihara meyilli pek çok kişinin hastanelere uğramayabileceğine, bu sebeple verilerin hastane dışında da toplanabilmesinin önemli olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmacıya göre bunun için ideal yerlerden biri en çok zaman geçirdiğimiz sosyal ağlar olabilir.

Facebook bu yılın başlarında kendine zarar verme işaretleri taşıyan paylaşımların tespiti için kendi yapay zeka sistemini devreye almıştı. Bu sistemin Facebook arkadaşlarının ”riskli” görülen paylaşımlarının işaretlenmesi ile toplanan veriden daha isabetli çalıştığı öğrenilmişti.

Küresel Bir Sorun

İntihar her yıl dünya genelinde 800 bin kişinin hayatına mal oluyor. İnsanların intiharı tahmin etmekte ne kadar zayıf oldukları düşünüldüğünde yapay zekanın yardımına (bu konuda da) ne kadar ihtiyacımız olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Kaynak: Quartz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Brad Pitt: Gelecek yok!

Rus Hackerlar Britney Spears’ın Instagram Profilini Mesken Tuttu