in , ,

Rusya ile Siber Güvenlik Ortaklığında ABD’den Geri Adım

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya’da gerçekleşen G20 zirvesinde bir araya geldiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmelerde ortak bir siber güvenlik birimi kurulması ve saldırıların engellenmesi konularını tartıştıklarını açıklamıştı. Kendi partisinden de gelen tepkiler üzerine ortaklık fikri askıya alındı.

Başkan Trump, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddiaları artık geride bırakmanın ve ülke ile ilişkileri toparlamanın derdine düşünce bazı hassas konularda aceleci davrandı.

Ne olmuştu?

Amerikan istihbaratı Trump’ın seçilmesinde Rusya’nın etkisinin olduğuna ilişkin ciddi suçlamalarda bulunmuştu. Donald Trump’ın ekibinden bazı isimler de istihbarat servislerinin açıklamalarına şüpheyle yaklaşarak “Bunlar, Saddam Hüseyin’in kitle imha silahları olduğunu iddia edenlerle aynı insanlar” demişti.

Putin’le diyalog

Trump, artık klasikleşen pazar sabahı tweet serilerinde Putin’le ilk yüz yüze görüşmesinden bahsetti: “Rusya ile yapıcı bir şekilde yolumuza devam etmenin zamanı geldi” ifadelerini kullanan Trump Putin’e iki kez ısrarla Rusya’nın ABD seçimlerine karışıp karışmadığını sorduğunu ve Putin’in bu iddialara şiddetle karşı çıktığını belirtti. Trump bu beyanları kabul edip etmediğini açık bir şekilde söylemedi.

Trump ikna olmuş gibi

Putin ise “Sorularını sordu, yanıtladım. Trump’ın cevaplardan memnun bir hali vardı.” açıklamalarında bulundu. ABD’li yetkililer bu açıklamaya doğrudan itiraz etmedi.

Trump ayrıca, Rusya’nın seçime müdahale etmiş olma ihtimalinin olduğunu ancak bunun kesin olarak bilinemeyeceği ve diğer ülkelerin de saldırıya karışmış olabileceğini belirtti.

Siber güvenlik ortaklığı

Trump bir başka tweetinde de, ülke ilişkilerine “devam etme” çabasının bir parçası olarak Rusya ile ortaklaşa “kapalı bir siber güvenlik birimi” oluşturma ve siber saldırıları engelleme konusunda görüş alışverişinde bulunulduklarını yazdı. Trump ayrıca, Putin ile bu görüşmenin karara bağlanmadığını, “Ukrayna ve Suriye sorunları çözülene kadar hiçbir şey yapılmayacak” ifadeleri ile vurguladı.

Senatörlerden tepki

Bu plan, Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio’nun da Amerika Birleşik Devletleri’nin siber güvenlik konusunda Rusya ile ortak olabileceği fikrini tiye almak için tweet atmasıyla geri çekildi. Rubio, “Putin ile bir ‘Siber Güvenlik Birimi’ için ortaklık yapmak, Esad’la ‘Kimyasal Silahlar Birimi’ için ortaklık yapmakla eşdeğer” yazdı.

Senatör Lindsey Graham ise, bir TV programında bu ortaklığı kastederek “Şimdiye kadar gördüğüm en aptalca öneri değil ama ona oldukça yakın.” ifadelerini kullandı.

Geri vites

Son olarak dün ”Başkan Putin’le siber güvenlik birimi tartışmamız bunun olabileceğini düşündüğüm anlamına gelmez. Düşünemiyorum. Ancak (Suriye’yi kast ediyor) bir ateşkes olabilirdi ve oldu da.” ifadeleriyle tartışmalara son vermek isteyen Trump önceliğinin Rusya ile ilişkileri bir an önce normalleştirmek olduğunu tekrarlamış oldu.

Kaynak: 1, 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Trakya’da Festival Zamanı

2017 Komik Vahşi Yaşam Fotoğraf Yarışmasına Başvurular Devam Ediyor