in ,

Rus Hackerlar Britney Spears’ın Instagram Profilini Mesken Tuttu

Yabancı hükümetleri, orduları ya da büyükelçilikleri hack eden Rus ajanların son numarası ABD’li pop ikonu Britney Spears’ın Instagram paylaşımlarına bıraktıkları şifreli yorumlarla iletişim kurmak.

Moskova merkezli olduğu düşünülen Hacker grubu Turla’nın, hack operasyonlarında kullanılan bilgileri iletmek için Britney Spears’ın Instagram fotoğraflarının altına şifreli yorumlar bıraktığı iddia ediliyor. Slovakya merkezli güvenlik şirketi ESET tarafından yayınlanan rapora göre aşağıdaki yorum da bunlardan biri.

Karmaşık Bir Teknik

Konunun yabancısı olanlar bu iletileri sadece tanıyamamakla kalmıyor; onlar için aynı zamanda yorumların ne için kullanıldığını anlamak da kolay değil. Bilgisayarları ele geçirdikten sonra hackerların bu cihazlara yönerge göndererek veri almanın yolunu bulmaları gerekir. Bunun için de sunucuyu kontrol etmek üzere bir komut yazarlar. Siber saldırılarla mücadele eden güvenlik uzmanları ise bu durumda genellikle tüm ağı çökertebilmek umuduyla ana sunucuyu tespit ederek kapatmaya çalışırlar.

Yorumların Olayı Ne?

Britney Spears fotoğraflarının altındaki yorumların, kapatılan sunucudan hemen sonra kullanılmaya başlanan yeni sunucunun ve komutun yerini ifade ettiği anlaşılmıştır. Deşifre edildiğinde ortaya ana sunucunun adresi çıkmaktadır. Ele geçirilen bilgisayarlar düzenli olarak bu yorum kısımlarını tarayarak sunucu kapatıldıktan sonra bile hackerlarla iletişimi sürdürmenin yollarını bulabilecek şekilde programlanmıştır.

Turla’nın Sabıkası

Turla’nın hükümetleri ve kurumları hedef aldığı uzun süredir biliniyor. Aralarında Ukrayna, Çin, Almanya büyükelçiliklerinin, Ortadoğu’da elektronik bir seçim merkezinin ve ABD’de tıbbi kurumların da olduğu önemli otoriteleri içeren bir ‘geçmiş hackler’ listesine sahip olan grubun Rusya bağlantısı olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

Neden Britney?

Web trafiğinin baş döndürücü hızla aktığı profillerden biri olduğu için. Yani başka yıldızların fotoğraf yorumlarında da pekala farklı gruplar tarafından bambaşka amaçlarla kullanılan pek çok şifreli mesaj paylaşılıyor olabilir. Uzmanlar hackerların bu mesajları işleri bitince derhal silmelerine karşın bu mesajın silinmemiş olmasını yeni bir yöntem için kullanılan bir tür ”test” mesajı olma ihtimaline bağlamış.

Kaynak: Vox

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yapay Zeka İntihar Teşebbüsünü Yüksek Oranda Öngörebiliyor

Son Trend: Kendi Kendine Gelin & Güvey Olmak