in , ,

Otonom Araçlar Engellileri Yollara Kazandırabilir

Otonom araçlar seyahatte devrim yaratacak gibi görünüyor fakat toplumun bir kesimi var ki bu teknoloji onlar için çok daha fazla fayda anlamına gelebilir: Engelli bireyler. Ruderman Foundation’ın raporuna göre sürücüsüz araçlar engelli vatandaşların seyahat engelini azaltma ve geniş anlamda tüm ekonomiyi dönüştürme potansiyeline sahip.

Engelli dostu yollar

Yayınlanan raporda öneriler, engel tiplerine özel olarak sıralanmış. Örneğin duyma engelli bireyler için görsel yönlendirmelerin olası faydalarına dikkat çekilirken; zihinsel engelli bireyler için de sistemin olabildiğince basitleştirilmesi ve engelli bireylerin refakatçilerinin kaygılarının giderilmesi için de engelli dostu tasarımların GPS, kamera takip sistemi gibi özelliklerle desteklenebileceği belirtilmiş.

Rapora göre bedensel engeli olan kullanıcılar için en önemli özelliklerden biri olan erişilebilirlik, otomatik bir rampa ile çözülebilir. Siri gibi sesle kontrol edilebilen iletişim sistemleri de sürücü ve araç arasındaki iletişimi sağlayabilir.

Engelli sürücülerin bu teknolojiden azami ölçüde yararlanabilmesi için bahsedilen çözümlerin üretim ve tasarım aşamalarına bir an önce entegre edilmesi gerekiyor. Eğer yapılmazsa, engelli kullanıcılar verimsiz, pahalı ve kullanışsız çözümlerle karşı karşıya kalabilir.

Herkes için fırsat eşitliği

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC), 2015 yılı verilerine göre her 5 yetişkin Amerikalıdan 1’i engelli ve bu azımsanmayacak bir rakam. Engelli dostu sürücüsüz araçlar tasarlamak, nüfusun %22’sini destekleme ve kazanma potansiyeline sahip. Engellilerin kendi başına A noktasından B noktasına gitmesi büyük sorun ve otonom araçlar engelliler de düşünülerek tasarlanırsa bu bireylerin seyahat kabiliyetiyle birlikte genel olarak yaşam kaliteleri de yükselecektir.

Bu destek ekonomiye de yarayacak

Her ne kadar toplu taşıma engelliler için kısmi bir çözüm sunsa da sürücüsüz araçlar erişilebilirlik ve bağımsızlık için büyük bir adım olacak. Böylelikle engellilerin karşılaştığı maaş, imkan ve eğitim eşitsizliğinin de önüne geçilebilir. Bu teknoloji sadece bireyler için değil aynı zamanda ülke ekonomileri için de bir artıdır. Erişilebilirlik arttığı için işsizlik oranları ve işgücü eksikliğinden kaynaklanan pazar kaybı azalabilir.

Bütüncül bir çözüm

Sürücüsüz araçların geleceği parlak görünürken – örneğin Mercedes trafik sıkışıklığını önleyebilecek nitelikte spor formda otonom araçlar üzerine çalışırken – üreticiler aynı zamanda mümkün olan her kesimin yaşam standardını yükseltmeye odaklanmalı. Eğer sürücüsüz araçlar bir devrimse, hepimizin için devrim olsun.

Kaynak: Futurism

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kötü Uyku Alışkanlığı Beynimizi Zehirliyor

İnsan – Domuz Melezi Embriyoda Etik Meselesi