in ,

NewsLabTurkey Akademi ‘Yeni Medya Eğitimi’ İçin Öğrencilerini Arıyor

NewsLabTurkey Akademi, 20 mezun, serbest çalışan ya da kariyerinin başındaki gazetecinin yeteneklerini artırarak haber endüstrisinin gelecekteki liderleri olmalarını amaçlıyor. Uluslararası standartta medya becerilerinden yarar sağlayacak ve kendi haber projesini kurmak için yardıma ihtiyaç duyan istekli ve kararlı katılımcılar arıyor.

Geliştirilen eğitim programı yalnızca gazetecilik becerileri, trendleri yahut gazetecilik etiğini değil; gazeteciliğin değişen günümüz koşullarında işlevsel olabilecek iş modelleri ile girişimcilik konularını da içeriyor ve ileride de sürdürülebilir pratikleri katılımcılarına benimsetmeyi amaçlıyor. Akademi, Ocak ayının sonundan başlayarak bahar döneminde 8 hafta boyunca İstanbul’da fazlasıyla donanımlı eğitmenler ve gazetecilerle dengeli bir program sunmayı hedefliyor.

HANGİ DERSLER VAR?

Eğitim üç ana temayı kapsayacak: içerik üretimi, iş modelleri, hukuk ve etik. Bu kapsamda verilecek derslerin listesi ise şöyle:

İçerik Üretimi: Mobil gazetecilik, Veri gazeteciliği, Podcast ve radyo yapımcılığı, Haber yazımı, TV ve Radyo için sunuculuk, WordPress ve web tasarım geliştirme, Uygulama pazarına ve sohbet botlarına giriş, Dijital güvenlik, E-bülten üretimi, Profesyonel video düzenleme, Fotoğraf.

İş ve Gelir Modelleri: Haber odası ve STK kurmak: Bir Giriş, Haber medyası için iş modelleri, Kitle oluşturma ve kitle fonlaması, Arama motoru optimizasyonu ve içerik yönetimi, Platformlar ve web siteleri için dijital reklam, Haber formatları için yeni fikirler.

Hukuk ve etik: Gazetecilik ve hukuk, Haber medyasında kutuplaşma ve nefret diliyle savaşmak, Sosyal ağlarda yalan haberle savaşmak.

KATILIMCILARA UZMAN DESTEĞİ

Her bir öğrenci sunmuş olduğu proje fikri hakkında uzman olan bir danışman ile çalışarak projesinin gerekliliklerini yerine getirebilmesi için uzman desteği alacak.

Kabul edilen projelere, başarıya ulaşmalarını desteklemek ve üretim süreçlerinde harcanan temel masraflar konusunda yardımcı olmak için ödenekler verilecek. Ödenek 7.000 TL civarında olacak fakat her bir proje için ihtiyaçlara göre belirlenecek. Ödenek taksitler hâlinde verilecek ve teklif edilen bütçeye göre değişiklik gösterebilecek. Eğer aynı proje üzerinde çalışan birden fazla katılımcı kabul alırsa, katılımcı sayısına göre bütçenin miktarı da artacak.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Serbest çalışanlar, mezunlar ve kariyerinin başındaki gazeteciler, ve yahut gazetecilikle iş ya da ticaret kolu olarak ilgilenenler

  • Gazetecilik ve haber üzerine deneyimi olanlar (üniversitede gazetecilik eğitimi almış olmak zorunlu değil)
  • Harika bir haber projesi ya da bir haber ürünü fikri olanlar
  • İngilizce bilmek bir artı, fakat zorunlu değil
  • Ocak ayının sonundan başlayarak 8 hafta sonu boyunca eğitimlere katılabilme gerekliliği (Eğitimler İstanbul’da gerçekleştirilecektir)

AKADEMİYE BAŞVURU

Buradan indirebileceğiniz başvuru formunu eksiksiz doldurarak CV’nizle birlikte akademi@newslabturkey.org adresine 20 Ekim 23:59 tarihine kadar gönderebilirsiniz. Başvurular jüri tarafından değerlendirilecek. Değerlendirme sonucu başarılı olan adaylarla 11 Aralık 2019 tarihinde iletişime geçilecek.

Kaynak: NewsLabTurkey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siber Tehdit Durum Raporu’nda ‘Kişisel Veri’ Uyarısı

Çin ‘Dijital Savaşlar’ İçin Helikopter Tasarladı