in

NASA’da Uzay Elbisesi Kıtlığı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, yeni görevlerde kullanıma uygun astronot kıyafeti yetiştirmekte zorlanıyor.

Kozmik Anafor’un ‘Uzay Elbisesi Sıkıntısı: Astronotlara Yetecek Elbise Kalmadı!‘ başlıklı haberinden alıntı:

NASA’nın denetçisinin hazırladığı bir rapora göre, uzay dairesinin eskiyen uzay elbiseleri (space suit) parçalanmaya başlıyor ve yedeklerinin gelmesine hâlâ birkaç yıl var. Eğer elbise dolabınızda kullanmadıklarınız varsa, NASA almaktan mutluluk duyar.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların üzerinde gördüğünüz şu kostümler milyonlarca dolar tutuyor ve geliştirilmeleri pek çok yıl alıyor. Ayrıca Mars’a ve ötesine ulaşmak için daha gelişmiş kıyafetlere ihtiyacımız olacak; yani şu anki eksiklik çok ciddi bir sorun.

Herhangi bir insanlı görev (ister gelecek on yıl içinde Ay’da bir üs kurmak olsun, ister kızıl gezegene gitmek olsun) büyük oranda, uzay aracının dışına çıkmak için doğru teknoloji, koruma ve yaşam destek sistemleri ile donanmış koruyucu elbiselere sahip olmaya dayanıyor.

NASA’nın Genel Denetçi Bürosu (OIG) raporunda, mevcut Araçdışı Hareket Ünitesi (EMU); uzay elbisesi tedariğinin, şu an 2024 yılı olarak belirlenmiş olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kullanımdan kaldırılma tarihine kadar bile dayanmayacağını söylüyor. Yeni nesil uzay elbiseleri geliyor fakat yeterince hızlı değiller.

Raporda şöyle yazıyor: “Daire, yeni nesil uzay elbisesi teknolojilerine yaklaşık 200 milyon dolar harcamasına rağmen, EMU’nun yerini alabilecek veya gelecekteki keşif görevleri için uygun ve uçuşa hazır olan bir uzay kostümü elde etmesine yıllar var.”

Yazının tamamını Kozmik Anafor‘dan okuyabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Astronot ve bilim insanı Anna Lee Fisher, 1984 yılında görevine gitmeden önce, yeryüzünde uzay elbisesini giyerken.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Eğitimde Teknolojik Trendler

Çöplerinizi Toprağa Dönüştürün