in , ,

Modern İlişkileri Tanımlayan Yeni Terimler Rehberi

Ghosting, haunting, zombeing… Şu günlerde ilişkilerden kötü korku filmleri gibi bahsediliyor. Bunların tam olarak ne olduğunu anlamak ise korkuyu daha da koyulaştırıyor.

Bu yazı Kristin Salaky’nin Insider için kaleme aldığı bu yazıdan çevrilmiştir.

Her ne kadar ilişki sorunlarının sorumluları internet ya da sosyal medya değilse de, bu teknolojilerin partner arayışına yeni karmaşalar eklediği de tartışılmaz bir gerçek. İnsanların birbirlerine yapıp ettiklerini yakından takip etmek zor olabiliyor, hele ki bu yaygın ilişki tuzaklarından en az birine kurban gitme haliyle cebelleşirken…

Insider şu aralar epey dolaşımda olan bazı ilişki terimlerini derledi ve bunlardan birinden muzdarip olmanız halinde yapabilecekleriniz hakkında fikir vermeye çalıştı.

Ghosting (Hayaletlenme)

Bu modern ilişki terimlerinin hasıdır ve birlikte olduğunuz, görüştüğünüz, konuştuğunuz birinin haber vermeksizin & iz bırakmaksızın ortadan kaybolması (sizinle iletişimini aniden ve tamamen kesmesi) anlamına gelir. Sizden ayrılmazlar, sadece bir gün size cevap vermeyi bırakarak sizi ayrıldığınızı düşünmeye sevk ederler.

Bu birbirini pek tanımayan çevrimiçi ilişki içinde olanlar için sıklıkla karşılaşılan bir durumsa da, aslında herkesin başına gelebilir. Birlikte yaşadığınız insan tarafından da buna maruz bırakılabilirsiniz.

Cümle içinde kullanımı: OKCupid’den konuştuğum çocuk geçen hafta birden ortadan kayboldu. (ya da Dublaj Türkçesi ile: Beni hayaletledi.)

Nasıl başa çıkılır: Ne yazık ki yapabileceğiniz pek bir şey yok. Hayatta olduğunu biliyorsanız ve yaşadığınız zaten ‘’ciddi bir ilişki’’ değilse büyük olasılıkla hayatınıza devam etmelisiniz. Yaşanan biraz daha ilişkiye benziyorduysa, kişiye bunun doğru olmadığını ve size nasıl hissettirdiğini ifade etmekten çekinmeyin. Sözleriniz karşı tarafa boş teneke sesinden farklı gelmeyebilir ve muhtemelen herhangi bir cevap alamazsınız.

Kendisinde kişisel eşyalarınız kaldıysa gidip alması için tarafsız bir kişi ayarlayın ya da ne zaman alacağınızı belirtip eşyalarınızı güvenli bir noktaya bırakmalarını sağlayın.

Bunun dışında bu kişi size gerçek yüzünü gösterdiği için şanslı hissedin. İlişki Uzmanı ve Yazar April Masini’ye göre ‘’Eğer bu davranışa maruz kalmışsanız, ortadan kaybolan kişinin gerçek ya da olgun bir ilişkide olabilmesini sağlayacak araçlardan ya da karakterden mahrum olduğunu anlamanız gerekir. Reddedilmek hoş bir duygu yaratmasa da bir ilişki kurşunu sizi sıyırıp geçmiş gibi düşünün, hayatınıza devam edin ve bu fırsata sahip olduğunuz için şanslı hissedin.’’


Zombieing (Zombilenme)

Vaktiyle aniden ortadan kaybolan kişinin yine aniden ortaya çıkarak sizinle hiçbir şey olmamış gibi tekrar iletişime geçme teşebbüsünde bulunması. Terim sizin için artık ‘’ölü’’ olan birinin tekrar hayata dönmesine atıf içerir.

Cümle içinde kullanımı: Şu ortadan kaybolan OKCupid’teki çocuk birden ortaya çıktı ve sanki 6 aydır kayıp değilmiş gibi davranıyor.
(Dublaj Türkçesi ile: Zombiledi.)

Nasıl başa çıkılır: Bu hayaletlemeden bile daha can sıkıcıdır. Bunu yapan kişiyi ve iletişim çabasını görmezden gelmeniz büyük ihtimalle faydanıza olacaktır. Kimi durumlarda yaptıklarının geçerli bir sebebi vardır (ailede birinin ölümü, akıl sağlığı sorunları vb.) Böyle şeyler söz konusu olduğunda, -özellikle ortadan kaybolarak bitirdiği ilişki pek ciddi değildiyse- onlara bir şans daha verip vermemek size kalmış. Sadece bunu tekrar etme ihtimallerine karşı hazırlıklı olmalısınız.


Stashing (Zulalanma)

Birlikte olduğunuz kişinin sizi gizlemesi. Arkadaşlarından ya da ailesinden biriyle tanıştırılmazsınız. Genellikle evde ya da kimseyi tanımadığınız bir yerlerde buluşursunuz.

Cümle içinde kullanımı: Sanırım erkek arkadaşım beni gizliyor. Bir yıldır birlikteyiz ve hiçbir arkadaşını tanımıyorum.

Nasıl başa çıkılır: Karşınızdaki kişiye açık olun. Bir yakınlarıyla tanışmaktan ya da arkadaş grubuyla takılmaktan hoşlanacağınızı söyleyin. Reddederlerse konuyu eninde sonunda tekrar açmak zorundasınız. Ailevi sorunlar ya da kaba saba arkadaşlar gibi endişelerinden söz ederse de unutmayın; her insanın hayatında sizinle tanıştırabileceği en az bir insan vardır. Eğer yoksa, bu bir şeyler sakladıkları anlamına gelir.


Phubbing (Elinde bi twit)

Biriyle birlikteyken o kişinin sizinle konuşmak ya da ilgilenmek yerine telefonuna bakmayı tercih etmesi durumu.

Cümle içinde kullanımı: Adam dün gece resmen telefonuna yapıştı. Yemekte 30 dakika boyunca telefonuna baktı.

Nasıl başa çıkılır: Telefonlarınızı nerede ve ne zaman kullanacağınızla ilgili kurallar oluşturun. Biri iş için telefondaysa belki ama belli alanlarda (yatak odası) ya da belli zamanlarda (yemekler gibi) telefonsuz olmak daha iyidir.


Benching (Yedeklenme)

Çevrimiçi görüştüğünüz kişinin sizden hoşlanıyor gibi görünmesi ancak yüz yüze görüşmeye yanaşmaması. Konuşarak ısınırsınız ancak onlar başkalarıyla görüşürken siz yedek kulubesine yerleştirilmiş gibisinizdir. Bu kişi mevcut ilişki ya da ilişkilerinin sürmemesi ihtimaline karşı sizi sırada tutmak istiyordur.

Cümle içinde kullanımı: OKCupid’deki adam seni resmen yedekte tutuyor. Kimse 3 hafta boyunca tamamen meşgul olamaz.

Nasıl başa çıkılır: Su götürmez bir şekilde sizinle birlikte olmak istemeyen biriyle birlikte olmak istemezsiniz. Sizinle buluşmalarını sürekli iptal ediyor ve sizi atlatıyorsa, ondan kendisi için uygun olan bir tarih belirlemesini isteyin. Eğer aylar sonra bile bu tarihe de sadık kalamıyorsa, zaman harcadığınıza değmez. Kabalaşmak zorunda değilsiniz, sadece bir ilişkiye daha çok zaman ayırabilecek biriyle birlikte olmak istediğinizi ve böyle bir zamanı olana dek kendisiyle görüşmek istemediğinizi bilmesini sağlayın.


Breadcrumbing (Yemlenmek)

Size ufak tefek hoşluklar yapan ya da arada yakınlık gösteren birinin bu iki sefer arasında sizinle hiç görüşmemesi durumu. Size çiçek gönderip haftalarca bir buluşma ayarlayamamak, 1 hafta mesajlarınıza cevap vermeyip ardından güzel bir e-posta yazmak gibi… Bu kişi minik efor patlamalarıyla sizi etrafta tutar.

Cümle içinde kullanımı: Sanırım bu adamın benimle işi bitti ama şimdi de beni yemliyor. İş yerime çiçek göndermiş.

Nasıl başa çıkılır: Yedeklenmedekine benzer şekilde bu kişiye de size daha çok vakit ayırabilecek birine ihtiyaç duyduğunuzu belirtin. Bu sürekli gel-git hali bir ilişki için hiç iyi değildir çünkü ona ihtiyacınız olduğunda orada olup olmayacağını asla bilemezsiniz. Tespit etmek güç olabilir ancak bu tip bir davranışın kesinlikle kabul edilebilir olmadığını bilmelisiniz. Spiritüel Danışman Davida Rappaport’a göre ‘’Flört, hiçbir zahmet vermeksizin birkaç aydır sürmekteyse, bu sizinle oynanıyor olduğu anlamına gelir. Nokta.’’

Bu kişiyle yüz yüze görüştüğünüzde ona kendisinden gerçekten hoşlandığınızı ancak bir tür izolasyonla karşı karşıya geldiğinizi ifade edin. Eğer bahaneler üretirse ona sebepsiz soğuklukları ya da mesafeleri tolere edemeyeceğinizi söyleyin.


Haunting (Musallatlanma)

Zombilenmeye benzer ancak daha sinsice olanıdır. Bu, ortadan kaybolan kişinin bir süre sonra çok daha dolaylı yollarla size dönüşünü ifade eder -Snapchat’inize bakmak, Facebook iletinizi beğenmek ya da Instagram hikayenizi izlemek gibi. Her şekilde, ‘’öldüğünü’’ düşündüğünüz birinin tekrar ortaya çıkışı demektir.

Cümle içinde kullanımı: 6 ay önceki adam tweetimi beğenmiş. Musallat olunmuş gibi hissediyorum.

Nasıl baş edilir: Bu kişi yeniden kalbinizde yer etmeye teşebbüs ediyor. Romantik anlamda ya da başka şekilde suyunuza gitmek için bu şekilde ortaya çıkıyor. Onları arkadaşlıktan çıkarabilir, sessize alabilir hatta isterseniz engelleyebilirsiniz. Her durumda buna, ara sıra ortaya çıkan bir tür rahatsızlık gibi davranın.


Cushioning (Tamponlama)

Kendini iyi hissetmek için sizi ulaşılabilir tutan kişi. Bu kişilerin bir ilişkileri vardır fakat yine de sizinle görüşürler ve flört ederler çünkü bu egolarına iyi gelir. Bunu aynı zamanda mevcut ilişkileri yürümezse sizi bir teselli seçeneği olarak tutmak için de yaparlar.

Cümle içinde kullanımı: Liseden arkadaşım olan şu çocuk benden hoşlandığını söyledi ama bence yeni ayrıldığı için teselliye ihtiyacı var.

Nasıl başa çıkılır: Bu aldatmanın en bayağı versiyonudur. İlişkisi olan bir insanın size asılmasına engel olma sorumluluğunuz yoktur ama yine de buna kolaylıkla son verebilirsiniz. Bu kişiye ilgi duyuyorsanız, bir ilişkisinin olmadığı zaman denemekten mutluluk duyacağınızı ancak bu haliyle sizin için uygun olmadığını ifade edin. Tabi ki bu açık ilişki yaşayan kişiler için geçerli değildir; bunu sorup doğrulayabilirsiniz.


Love bombing (Aşk bombardımanına tutulma)

Bu yıllardır var olan ancak yeni isimlendirilen oldukça sinsi bir taktiktir. Aşk bombardımanı, ilişki havasına çok çabuk giren, ikinci buluşmanızda sizi sevdiğini söyleyen, hemen birlikte yaşamak gibi ciddi şeylerden bahseden ve genellikle size yüklü şekilde ilgi ve alaka gösteren kişilerin yaptığı şeydir.

Bu bombardımanı genelde manipülatif ve kontrolcü davranış izler ve hatta istismara kadar gidebilir. Kişi sizi bu ezici sevgisi ile sendeletir, size düşkün olduğu ve asla zarar vermeyeceği hissine kapılmanızı sağlayarak savunmalarınızı zayıflatır ve ardından bu bağı sizi istediklerine uyum sağlamaya zorlamak için kullanır.

Cümle içinde kullanımı: Böyle davranabileceğini hiç düşünmemiştim çünkü ilişkinin başında beni resmen aşk bombardımanına tutmuştu.

Nasıl başa çıkılır: Fark eder fark etmez bu bombardımana dur demek en iyisidir. Armağanlardan ya da ilgiden gururunuz okşansa da, ilişkinin ilerleme hızı konusunda kendinizin de söz sahibi olduğunu unutmamanızda fayda var. Nasıl rahat hissettiğinizi ifade edin ve rahat hissetmediğiniz bir şeye sürüklenmeye izin vermeyin.

Aşk bombardımanı, manipülasyon ve istismara çıktığında, güvende hissettiğiniz ilk an bunu güvendiğiniz biriyle paylaşın. Şiddete ve istismara maruz kalırsanız gönüllü ya da resmi kurumlarla irtibata geçin.

Kaynak: Insider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

esenyurt eskort pendik eskort maltepe eskort üsküdar eskort kartal eskort avcılar eskort esenler eskort ataşehir eskort kadıköy eskort ümraniye eskort güvenilir casino siteleri Ataşehir masöz bayan aliağa eskort ayvalık eskort bağcılar eskort bahçelievler eskort bakırköy eskort bayrampaşa eskort beşiktaş eskort beylikdüzü eskort beyoğlu eskort bornova eskort bosna eskort büyükçekmece eskort çekmeköy eskort çeşme eskort çiftlikköy eskort döşemealtı eskort finike eskort gebze eskort görükle eskort güngören eskort istiklal eskort kadıköy eskort kapaklı eskort körfez eskort korkuteli eskort kumluca eskort lara eskort mamak eskort muratpaşa eskort sancaktepe eskort şişli eskort sultanbeyli eskort taksim eskort üsküdar eskort melikgazi eskort meram eskort mudanya eskort nilüfer eskort serik eskort sincan eskort yeşilyurt eskort avsallar eskort mahmutlar eskort ölüdeniz eskort demetevler eskort yahyakaptan eskort batıkent eskort istanbul masaj erotik hikaye seks hikayeleri sikiş hikayeleri amatör seks sex hikayeleri kuşadası eskort marmaris eskort istanbul eve gelen masöz melikgazi eskort meram eskort mudanya eskort nilüfer eskort serik eskort sincan eskort yesilyurt eskort avsallar eskort mahmutlar eskort ölüdeniz eskort batıkent eskort demetevler eskort yahyakaptan eskort safranbolu eskort şehitkamil eskort etimesgut eskort antalya masaj salonu karabağlar eskort onikişubat eskort eyüpsultan eskort kayapınar eskort altındağ eskort kocasinan eskort yüreğir eskort haliliye eskort eyyübiye eskort çukurova eskort tepebaşı eskort karatay eskort ipekyolu eskort merkezefendi eskort ortahisar eskort battalgazi eskort bayraklı eskort siverek eskort kızıltepe eskort yunusemre eskort karaköprü eskort akdeniz eskort altınordu eskort dulkadiroğlu eskort darıca eskort sarıçam eskort efeler eskort keşan eskort akşehir eskort beyşehir eskort dinar eskort emirdağ eskort erbaa eskort turhal eskort ünye eskort fatsa eskort elmalı eskort akseki eskort kalkan eskort

Dijital Habitat’ın Bir Haftası – Varan 8

Apple Eş Kurucusundan Teknoloji Eğitimi Girişimi