in , , ,

Krayonik: Ölümü Dondurmak

Hayatta ikinci bir şans elde edebilmek için bedenlerini krayonik (aşırı düşük sıcaklıklarda) dondurma seçeneğini tercih eden kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Bilim kurgudan doğan ‘gelecekte yeniden canlandırmak amacıyla ölmüş bedeni dondurma’ yöntemi, günümüzde vaat ettiğini sunmaktan epey uzak olsa da 350 kadar kişi halihazırda dondurulmuş durumda ve 3 bin kişi de öldüklerinde dondurulmak için yerlerini ayırtmış.

Bu hizmeti dünyada sadece 3 şirket veriyor. Ölenlerin geçeceği işlemler ve nakliyeleri başka organizasyonlar tarafından üstlenilirken bu 3 ana şirket (Alcor Foundation, Kriorus, Cryonics Institute) temel olarak donmuş müşterileri için bir depo alanı sağlıyor.

Plan

1964 yılında fizik öğretmeni ve yazar Robert Ettinger, 62 sayfalık bir krayonik manifesto yayınladı. ‘’Ölümsüzlük İhtimali’’ isimli manifesto, krayonik üzerine bilimsel, etik ve ekonomik meselelerin detaylandırılması ile zamanla 200 sayfa uzunluğa ulaştı. Şöyle başlıyor:

Gerçek

Ölen insanları hiçbir bozulma olmaksızın sonsuza dek çok düşük sıcaklıklarda muhafaza etmek artık mümkün.

Varsayım

İnsan medeniyeti gelişimini sürdürdükçe tıbbi bilimler bir noktada insan bedeninin gördüğü – donma ve yaşlanma dahil – her tür zararı giderebilecek noktaya gelecek.

2011 yılında Robert Ettinger, annesi ve 2 eşine katılarak Krayonik Enstitüsü’nün depolarındaki yerini aldı.

Prosedür

  • Ölümün hemen ardından beden harici olarak buz paketleri ile soğutularak dondurma noktasına nakledilir.
  • Burada kanı tamamen boşaltılan damarlara antifriz pompalanır ve kafatasına küçük delikler açılır.
  • Ardından beden bir tür ‘uyku torbası’na alınarak -196 santigrat dereceye kadar soğutulmuş sıvı nitrojenle dolu tanklara yerleştirilir.

Umut

‘Hasta’lar gelecekteki bilimsel gelişmelerin tekrar canlanmalarını sağlayarak kendilerine ikinci bir hayat şansı vereceğini umut ediyor.

Yöntemin savunucuları pek çok küçük hayvanın bedenlerini dondurarak ortam koşulları iyileştiğinde kendilerini yeniden canlandırabildiğine dikkat çekiyor. (Kutup sincapları, bazı kaplumbağa türleri, kutup güveleri, tardigratlar.)

Risk

Bir gün tekrar uyanmak ümidiyle bedeninizi dondurmak hiç de ucuz bir yöntem sayılmaz. Sizden kalanları emanet etttiğiniz şirkete bağlı olarak sıvı nitrojen havuzunda bir yerin maliyeti 30 bin ila 200 bin Amerikan doları arasında değişiyor. (Fakat epey varlıklı bir ölüyseniz bu bir risk sayılır mı tartışılır.)

Gelecekte tıbbın ölüyü hayata döndürmeye imkan vereceğinin garantisi yok. Hatta bugün bile dondurma işleminin bedeni olduğu gibi koruyabileceğinin güvencesi verilemez. Dondurulmuş dokunun bir ‘pelte’den ibaret olmadığından emin olamayız.

Beden şekli korunabilse de, günün birinde uyanan ‘şey’in dondurulan kişiye herhangi bir benzerlik göstereceğinin de garantisi verilemez.

Kesin ölüm ve düşük de olsa ikinci bir yaşam ihtimali arasında kalan siz olsaydınız, krayonik olarak dondurulmayı tercih eder miydiniz?

Kaynak: Futurism

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dijital Habitat’ın Bir Haftası – Varan 7

İkizler Üzerinde Yapılan Geniş Araştırmaya Göre Şizofreni Yüzde 80 Oranında Kalıtımsal