in

Kediler ve İnsanlar Arasındaki Bağ, Bilim İnsanlarını İkiye Böldü!

ABD Oregon Devlet Üniversitesi’nde araştırma yürüten bilim insanları, kedilerin onları bakan kişilere duygusal açıdan bağlandığını ortaya çıkardı. “Güvenli bağlanma” olarak adlandırılan bu ilişkinin, kedinin güvenli ve sakin hissetmesine neden olduğu belirtildi.

70’ten fazla yavru kedinin gözlemlendiği ve “Current Biology” dergisinde yayımlanan araştırmada, her katılımcı kedisiyle bir odada iki dakika geçirdi, daha sonra orayı iki dakikalığına terk etti, son olarak iki dakika için tekrar odaya geri döndü. Kedilerin bu duruma tepkisini inceleyen bilim insanları, kedilerin yüzde 64’ünün sahibini tekrar gördüğünde daha az stres belirtisi gösterdiğini saptadı. Bilim insanları, araştırmayla ilgili makalede “Kedilerin sosyal biliş yeteneklerini hafife almış olabileceğimizi ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

ARAŞTIRMAYA BİLİM İNSANLARI İTİRAZ ETTİ

Ancak İngiltere Lincoln Üniversitesi’nde Veteriner Davranışsal Tıp Uzmanı olan Prof. Daniel Mills, bu araştırmada bazı eksik durumların olduğunu belirtti.  Mills, araştırmacıların diğer olası bağlanma tiplerini göz önünde bulundurmadığını ayrıca kedilerin sahipleri dışında yabancı kişilere karşı nasıl tepki vereceğinin hesaba katılmadığını ifade etti. Araştırmayı eleştiren Mills, kedilerin belli bir kişi yerine genel olarak herhangi bir insanın varlığına yakınlık göstermiş olabileceğine dikkat çekti.

Nottingham Trent Üniversitesi’nde araştırma yürüten bilim insanı Dr. Lauren Finka ise, araştırmanın eksik olduğu konusunda Mills’e katıldı. Finka, “Çocukların ve köpeklerin aksine kedilerin bakıcılarıyla güçlü ve güvenli bir ilişki geliştirmeye dair doğuştan gelen bir ihtiyaçları olması pek olasılık dahilinde değil. Bu daha çok kedilerin kişilikleri, daha önceki sosyallikleri ve bizim onlara nasıl baktığımızla ilgili” yorumunu yaptı.

Kaynak: Science Daily

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Üniversite Öğrencileri İçin En İyi Uygulamalar

Hammadde Açığı Kullanılmayan Telefonlardan Giderilecek!