in ,

İstanbul’da Doğanın İçine Yolculuk: Permakamp Beykoz

27 ailenin ortak gayretleri ile Beykoz’un Öğümce Köyü’nde 17 dönüm arazi üzerine kurululan Permakamp, gıda toplulukları ile dayanışma içinde atalık tohumlardan üretim yapıyor ve çeşitli etkinliklerle kapılarını her yaştan misafire açıyor.

Bu haber Yoldan Çıktım ve Permakamp‘tan alıntılanan metinlerden oluşmaktadır.

Şehirlerde yaşamını sürdüren ama bundan memnun olmayan bir grup insanın, topraktan, ağaçlardan ve hayvanlardan daha fazla uzak kalmak istememesi, doğal diye pazarlanan alanlarda yoğun bir kimyasal ilaçlama ve çim denen ürünsüz yeşilliklerden başka seçeneğin olmaması gibi nedenlerle 2015 yılında harekete geçmesiyle başlayan Permakamp Projesi, metropole en fazla 1,5 saat mesafede yaratılacak korunaklı ve kontrollü alanlarda permakültür meraklıları tarafından tasarlanan projeleri, çocuğunu doğaya yakınlaştırmak isteyen ailelere bir fırsat olarak sunabilme; gerçek gıda üreterek bunu hakkaniyetli sistemlerle paylaşma, atölyeler aracılığı ile geniş bir kitleye uygulama alanı sağlama, bunları yaparken de belki de birkaç gönüllü aileye yaşam alanı yaratacak bir faydalar birliği yaratma gibi hedeflere sahip.

yedikule marullarımız büyüyor 🙂

Permakamp paylaştı: 22 Mayıs 2017 Pazartesi

Permakamp’ta Neler Var?

Topluluk, çocuk, tarım, yapı, su, toprak, üretim, takas ve eğitim ana başlıkları altında birçok çalışmanın sürdüğü ve planlandığı Permakamp’ta faaliyet alanı etrafında sebze ve şifalı ot bahçesi, gıdalardan elde edilen organik atıkların değerlendirildiği kompost ve çocuk oyun alanı yer almakta. Merkezin etrafında üretilen sebzeler ve tahıllarla birlikte gölet ve kamp alanı bulunuyor.

İyi pazarlar 🍂🍃🍂#permakamp #permakampcocuklari #permakampgünü #sonbahar #şiirdoğada #siirheryerde #siirpermakampta #autumn #lifewithkids #naturelovers #notonappstore #instanature #serbestgezencocuklar

Permakamp paylaştı: 13 Kasım 2016 Pazar

Gönüllülük

Bahçe bölümünün 5 dönümlük bir kısmına buğday ekimi yapılmış, geri kalan kısımlarında da farklı ürünler yetiştirilmekte. Sera alanı faaliyet merkezinin hemen yanında. Bir çok çalışma kurucular sayesinde tamamlansa da var olan sürecin iyileştirilmesi de ayrıca vakit almakta. Bu nedenle yeni fikirler için ekstra fikir ve kas gücüne ihtiyaç duyuluyor. Permakamp’ta 2 tür Gönüllü Profili oluşturulmuş.

Süreli Çalışan Gönüllü

Gönüllü günlük olarak 5 saat gibi bir çalışma karşılığı Permakamp içinde yer, içer, günü geçirir ve çadırında konaklar.

Emek Takas Eden Gönüllü

Gönüllü Muhtar tarafından yapılacak işler karşılığında EKO (permakamp emek takas birimi) kazanır. EKO’ları daha sonra permakamp aktivitelerinde ya da kilerden ürün ediniminde kullanır.

Permakamp Etkinlikleri

Permakamp alanında gerçekleştiren etkinlikleri (atölye ve eğitimler vb.) websitesi, takvim ve Facebook üzerinden takip edebilir ve katılımda bulunabilirsiniz.

önce yagmur çamur ardından harika güneş 🙂

Permakamp paylaştı: 22 Mayıs 2017 Pazartesi

Kaynak: Yoldan Çıktım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

MamaMe: Evlere Servis Anne Yemeği

Yepyeni Bir Küresel Tur ve Aktivite Rehberi: Tripedia