in

İşe Alım Uzmanlarına Göre İş Görüşmenizi Mahvedebilecek 13 Hata

Size dönüş yapmalarını istiyorsanız, öncelikle bu utanç verici hatalardan kaçının.

Aylarca iş aradıktan sonra, arayışınız yakın zamanda sona erebilir. Çevrimiçi başvuru sürecini tamamladınız ve telefon görüşmesinde başarılı oldunuz. Şimdi yapmanız gereken tek şey potansiyel patronunuzu etkilemek – ama tek bir yanlış hamle gözden düşmenize sebep olabilir. Geçmişte görüştükleri kişilerin mülakatlarını nasıl fiyaskoya dönüştürdüklerini öğrenmek için işe alım uzmanlarıyla konuştuk, böylece siz benzer hatalardan kaçınabilirsiniz.

1. Kusurunuz Yokmuş Gibi Davranmayın

Bence işe alım sürecinde çoğu insanın yaptığı en büyük hatalardan biri mükemmel olmadıklarını kabul etmeyi reddetmek. Kimse mükemmel değildir; hiçbir adayım, hiçbir ekip üyem ve hatta ben bile.

”En zayıf yönünüz nedir?” sorusunu yönelttiğimde amacım, en büyük kusurlarınızı açığa çıkartmaya çalışmak değil. Her şeye cevabınız olmadığını fark edip etmediğinizi ve gerçekten dürüst ve açık sözlü olmaya istekli olup olmadığınızı anlamaya çalışıyorum. Yalancılık, çalışma ortamında çok zehirli bir özelliktir ve genel bir cevap verirseniz ya da daha önce söylediklerinizle çelişen bir şey söylerseniz anında kırmızı kart görürsünüz.”

— John Hayes, Authority Hacker’da Pazarlama Uzmanı

2. Eski İşvereniniz Hakkında Kötü Konuşmayın

Önceki şirketlerinizle ilgili olumsuz konuşmak genellikle hakkınızda iyi izlenim yaratmaz. Görüşmeyi yapan kişi genelde hikâyenin nesnelliğini değerlendiremez, bu yüzden adayın olumsuz bir durumla başa çıktığını değil olumsuz bir tutum sergilediğini düşünmeye meyillidir.

”Adaylar bana detaylı bir açıklama yapmaksızın, ‘Orada çalışmakla hata yaptım.’, ‘Patronumla iyi anlaşamadım.’ ya da ‘Şirket kültürünü sevmedim.’ gibi cevaplar veriyorlar. Gerçeklere bağlı kalmanızı ve duyguları bundan uzak tutmanızı öneririm. Mesela, “Yöneticim yıl içinde üç kez değiştiği için iş koşullarım da değişti.” gibi bir cevap verebilirsiniz. Böyle bir şirketten ayrılmak istemeniz mantıklı gelecektir.”

— Miki Feldman Simon, IamBackatWork’ün Kurucusu

3. Başvurduğunuz Şirketin Web Sitesine Göz Atın

”Yaptığım bazı görüşmelerde adaylar web sitesine bakmamışlardı bile. Günümüzde bu bir tercih olmaktan çıktı – bu artık bir zorunluluk. Site hakkındaki fikirlerini sordum ve birkaç öneri istedim ancak adaylar boş gözlerle baktı. Uzmanı olmasanız bile, web sitesini gözden geçirip bir fikir edinerek hazırlıklı gelmek temel bir beceridir diyebilirim.”

— Mark Krenn, Coastal Creative’in Kurucusu

4. Teşekkür Etmeyi Unutmayın

”Giriş düzeyinde bir pozisyona başvuran, kâğıt üzerinde mükemmel görünen bir adayımız olmuştu – harika bir kapak mektubu, yeterli deneyim… İşe alım sürecinde, iş teklifi yapmadan önce e-posta aracılığıyla ve şirket içinde pek çok görüşme gerçekleştirdik. Bu farklı işe alım sürecinde ortaya çıkan tek şey, adayın hiçbir zaman minnettarlık belirtisi göstermemesiydi. Aldığımız e-postalar bir teşekkür kelimesinden bile yoksundu. Şirkette yaptığımız yüz yüze görüşmelerden sonra bile aday, bir takım mülakatından sonra hiçbirimize teşekkür etmedi. Bu durum, kurumumuzda giriş düzeyinde bir görev için adayın itibarını zayıflattı.”

— Amy Hyde, Outspoken Media’da Operasyon Müdürü

5. Rahatlık Konusunda Aşırıya Kaçmayın

”Video mülakatları git gide yaygınlaşıyor ve deneyimlerime göre adaylar bu tür görüşmeleri ciddiye almayabiliyor – ya da kendisinin ve yaptığı tüm eylemlerin kamerada kaydedildiğini unutabiliyor. Teknoloji alanında bir pozisyon için, görüşmenin yarısını sağ tarafına uzanıp büyük boy birasını alarak geçiren bir adayla görüşme yapmıştım. Bira şişesini ağzına götürüp sorumu cevaplamada önce bir yudum aldı. Bu konuda gerçekten umursamaz görünüyordu.

‘O bira mı?’ diye sorduğumda ‘Evet’ cevabını verdi. Konuşma bu olaydan kısa bir süre sonra sona erdi.”

— Alison Daley, Recruiting Innovation’ın Kurucusu

6. Acemi Gibi Pazarlık Etmeyin

”Bir aday görüşme sırasında şu soruyu sormuştu: ‘İnsan Kaynakları departmanıyla yaptığım telefon görüşmesi sırasında 70.000$ maaşla başlayacağım konusunda bilgilendirildim. Ancak faturalarım ve yaklaşan düğünümün harcamaları nedeniyle bu maaş benim için yeterli olmayacak. Beni işe almaya karar verirseniz 85.000$ ödemeyi düşünür müsünüz?’

Bahsettiğim aday oldukça gençti ve maaş konusunda nasıl pazarlık edeceğini bilmiyordu. İdeal olan, daha yüksek bir maaş için kişisel sebeplerinden bahsetmemesi ve bu isteğini ön ödeme sırasında veya iş teklifi yapıldıktan sonra dile getirmesi olurdu.”

— Sukhjot Basi, Bank Yogi’nin CEO’su

7. Özgüvenli Olmakla Ukala Olmak Arasındaki İnce Çizgiyi Aşmayın

”Bir keresinde, ağzımı açıp iki çift laf etmeme ve sorularımı sorup onun niteliklerini ve uygunluğunu ölçmeme fırsat bile vermeyen bir adayla görüşmüştüm. Bunun yerine, benim kişisel geçmişim ve şirket hakkında sorular sorup daha önce yaptığı mükemmel şeyler hakkında uzun hikayeler anlattı ve 15 dakikalık mülakatımızı işe ne zaman başlayabileceğini sorarak sonlandırdı. Böylesi bir kibir alışılmışın dışındaydı ve ben onun niteliklerini anlayıp bilgi elde etmeyi deneme zahmetine girmeksizin görüşmeyi sonlandırdım. Aday özgüven sahibi olsun ya da olmasın, başarılı bir mülakat geçirmek istiyorsa özgüvenli görünmelidir. Fakat özgüven ukalalığa dönüştüğünde, bu ilişkilerin bozulmasına sebep olur.”

— Kris Hughes, ProjectManager.com’da İçerik Pazarlama Müdürü

8. Sorumluluklarını Kaldıramayacaksanız İki İşte Birden Çalışmayın

”Büyük bir açılış için bir veri bilimi mühendisi pozisyonu üzerinde çalışıyorduk. Bulduğumuz adaylardan biri tam anlamıyla dâhiydi! Mülakatın dört aşamasını da geçti, birçok veri bilimi problemini çözdü ve test sırasında dört kişi onun her hareketini izlerken dört saatlik bir testi sadece iki bardak kahve ve bir paket Cheetos eşliğinde tamamladı. Şüphesiz zekiydi, eşleştirme deneyimi ve güncel becerileri vardı. Böylece büyük gün geldi ve müşterimizle resmi tanıtım görüşmesini yapmak üzereydi. Ardından – görüşmeye iki dakika kala – bana şu anki şirketiyle çalışmaya devam etmeye karar verdiğini ve iki işi de tam zamanlı olarak yürütmek istediğini söyledi. Günde dört saatlik uykunun onun için yeterli olacağından oldukça emindi ve bunun ipotek borcunu daha hızlı ödemek için iyi bir yol olacağını düşünüyordu. Bunu müşteri ekibine söylememesini rica ettim – çözebileceğimiz bir mesele olup olmadığını görüşmeden sonra anlayacaktık. Fakat sonunda, devam etmeye ve daha ilk toplantıda çalışma programı üzerine müşteriyle pazarlık etmeyi denemeye karar verdi.”

— Ihor Shcherbinin, DistantJob Remote Placement Agency’nin İşe Alım Müdürü

9. Bir Arkadaşınızla ya da Annenizle İş Görüşmesine Gitmeyin

”İnsanların günlük yaşamlarında iş görüşmeleri için çalışma yapma ihtiyacı anlaşılabilir bir durum olsa da iş görüşmenize bir arkadaşınız, aile bireyiniz ya da tanıdığınız ile birlikte gitmeyin. Bir aday, planlanmış toplantısına annesiyle birlikte geldiğinde şok olmuştum. Bu kıdemsiz, okuldan mezun olur olmaz girebileceğin bir pozisyon da değildi – ki öyle olsa bile tuhaf olurdu. Birisi herhangi bir sebeple sizinle gelmek isterse görüşmeniz bitene kadar dışarıda ya da yakındaki bir kafede beklemesini rica edin.”

— Jon Brodsky, Finder.com’da Ülke Müdürü

10. Sorunuz Varsa Sorun

Mülakatın sonunda çoğu işveren adaya sorusu olup olmadığını sorar. Eğer adayın cevabı hayır ise, bu bana iş fırsatlarını ya da şirketi yeterince önemsemediğini ifade eder. Ayrıca bu, görüşmeye gelmeden önce araştırma yapmak için zaman ayırmadığını da gösterir. Araştırma yapmaması, çalışanın potansiyel bir tembel olduğunun göstergesi.

”Artık çoğu şirketin bilgi toplayabileceğiniz çevrim içi ve sosyal medya oluşumları mevcut, bu yüzden birkaç örnek soru hazırlamak için ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak uzun sürmemeli. Kaliteli sorular, adayın iş olanaklarına duyduğu ilgiyi yansıtabilir. Bir işveren adayı beğendiği kadar, adayın da onları beğenmesini ister. Kimse işinin ilk yılında ilgisini kaybedip ayrılacak birini işe almak istemez.”

— Jason Carney, WorkSmart Systems’in İnsan Kaynakları Yöneticisi

11. Bağlantılarınızla İlgili Yalan Söylemeyin

Bir keresinde ofis çalışanlarımızdan birinin iyi arkadaşı olduğunu belirten, onun ailesi ve onları ne kadar çok sevdiği hakkında konuşan bir kadınla iş görüşmesi yaptım. Ancak çalışanıma bu konuyu sorduğumda sadece tanışık olduklarını söyledi. Sonrasında, referanslarını aradığımızda, önceki patronu telefonda, adayın diğer olumsuz niteliklerin yanı sıra yalancılığıyla bilindiğini de söyledi.

— Sharon Kaslassi, Blonde 2.0’da Medya İlişkileri Sorumlusu

12. Ekibin Her Üyesine Nazik Davranın

”Genç takım üyeleri genellikle işe alım sürecinde söz sahibi olmasa da, işe alım kararı aşamasında onlardan geri bildirim almayı severim, bu yüzden adayların daha genç takım üyeleriyle öğle yemeği yemesini isterim. Çoğu aday, her ne kadar tesadüfi görünse de öğle yemeğinin de işe alma sürecinin bir parçası olduğunu fark edemez. Daha rahat bir ortamda nelerin açığa çıkabileceğini duymaya her zaman hevesli olmuşumdur. Aday herkese ağırbaşlılık ve saygıyla mı yaklaşırken genç takım üyelerine önemsizlermişçesine bir ciddiyetsizlikle mi yaklaştı? Takım oyuncularını ararken, özellikle danışman da dahil olmak üzere adayla etkileşime giren herkesten geri bildirim almanız gerekir.”

— Alexander Lowry, Gordon College’da Finans Profesörü

13. Tacize Varan Isrardan Kaçının

”Ön büroyu defalarca arayarak şirketteki diğer insanlarla konuşmaya çalışan bir adayımız olmuştu. Fark etmediği şey ise arayan kişinin çağrı numarasının göründüğüydü ve ne zaman istediğini elde edemese, sürekli aramaya devam ettiği görüldü. Hatta danışmayı kandırmasının yanı sıra, telefona aynı kişi cevap verdiğinde telefonu kapatıyordu. Sanırım söylememe gerek yok, işe alınmadı.”

— Brianna Rooney, Techees’de Kurucu ve CEO

Kaynak: HuffPost Life

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

esenyurt eskort pendik eskort maltepe eskort üsküdar eskort kartal eskort avcılar eskort esenler eskort ataşehir eskort kadıköy eskort ümraniye eskort güvenilir casino siteleri Ataşehir masöz bayan aliağa eskort ayvalık eskort bağcılar eskort bahçelievler eskort bakırköy eskort bayrampaşa eskort beşiktaş eskort beylikdüzü eskort beyoğlu eskort bornova eskort bosna eskort büyükçekmece eskort çekmeköy eskort çeşme eskort çiftlikköy eskort döşemealtı eskort finike eskort gebze eskort görükle eskort güngören eskort istiklal eskort kadıköy eskort kapaklı eskort körfez eskort korkuteli eskort kumluca eskort lara eskort mamak eskort muratpaşa eskort sancaktepe eskort şişli eskort sultanbeyli eskort taksim eskort üsküdar eskort melikgazi eskort meram eskort mudanya eskort nilüfer eskort serik eskort sincan eskort yeşilyurt eskort avsallar eskort mahmutlar eskort ölüdeniz eskort demetevler eskort yahyakaptan eskort batıkent eskort istanbul masaj erotik hikaye seks hikayeleri sikiş hikayeleri amatör seks sex hikayeleri kuşadası eskort marmaris eskort istanbul eve gelen masöz melikgazi eskort meram eskort mudanya eskort nilüfer eskort serik eskort sincan eskort yesilyurt eskort avsallar eskort mahmutlar eskort ölüdeniz eskort batıkent eskort demetevler eskort yahyakaptan eskort safranbolu eskort şehitkamil eskort etimesgut eskort antalya masaj salonu karabağlar eskort onikişubat eskort eyüpsultan eskort kayapınar eskort altındağ eskort kocasinan eskort yüreğir eskort haliliye eskort eyyübiye eskort çukurova eskort tepebaşı eskort karatay eskort ipekyolu eskort merkezefendi eskort ortahisar eskort battalgazi eskort bayraklı eskort siverek eskort kızıltepe eskort yunusemre eskort karaköprü eskort akdeniz eskort altınordu eskort dulkadiroğlu eskort darıca eskort sarıçam eskort efeler eskort keşan eskort akşehir eskort beyşehir eskort dinar eskort emirdağ eskort erbaa eskort turhal eskort ünye eskort fatsa eskort elmalı eskort akseki eskort kalkan eskort

Ekran Süresinin Çocukların Zihinsel Gelişimine Etkisi

Dünyanın Önde Gelen Girişimcilerinin Birincil Önceliği: Uyku