in ,

İnternette Kendinizi Silmenin 6 Yolu

Bu yazıyı okuyorsanız, internetten ayrılmak gibi bir düşünceniz var. Ancak kendinizi hiçbir zaman tamamen internetten silemezsiniz, ancak çevrimiçi etkinliklerinizi, verilerinizin şirketlere ulaşma şansını en aza indirebilirsiniz. Peki şimdi internetten ayrılmaya hazır mısınız? Karar vermenizin ardından yaşanacaklar göründüğü kadar basit değil ama işte sizi doğru yönlendirecek birkaç kolay adım.

1) ALIŞVERİŞ, SOSYAL MEDYA VE SİTELERİ DEVRE DIŞI BIRAKIN YA DA SİLİN

Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Tumblr, MySpace, Reddit ve Amazon gibi uygulamalarda hesabınız var mı? Ya da başka hangi sosyal medya hesabında ya da alışveriş sitelerinde hesabını mevcut? Ne kadar çoklar değil mi?

Bu hesaplardan kurtulmak için hesap ayarlarına gidin ve hesabınızı devre dışı bırakmak ya da kapatmak için bir seçenek arayın. Hesaba bağlı olarak, Güvenlik ya da Gizlilik ayarlarına da hesabınızı kapatmadan önce göz gezdirin.

Eğer bulamadıysanız, kullandığınız uygulamanın adı ile internette “Nasıl silinir?” aramasını yapın ve talimatları kontrol edin. Herhangi bir nedenle hesabınızı silemiyorsanız, hesaptaki bilgileri sahte bilgilerle değiştirin: sahte fotoğraf ya da sahte isim…

2) KENDİNİZİ VERİ TOPLAMA SİTELERİNDEN KALDIRIN

Birçok şirket internette verilerinizin peşinde. Çevrimiçi yaptığınız her şeyden veri toplarlar ve daha sonra size özel olarak reklam vermek ve daha fazla şey satmak için verileri ilgili şirketlere satarlar. Ama artık bu sitelerden kendinizi arayabilir ve verilerinizi kaldırmak için harekete geçebilirsiniz. Buradaki sorun şu ki, bu sitelerden çıkmak bazen farklı prosedürleri gerektirebiliyor. Örneğin siteden çıkmak için dilekçe doldurmanız ya da belge teslim etmeniz gerekebiliyor.

Ancak bunun en basit yöntemi de joindeletme,com gibi sitelerden hizmet almak. Sadece 129 dolara yıl içinde sizin için isminizi internetten silecektir. Bu noktada bir uyarı yapmak gerek: Kendinizi veri sitelerinden silerseniz, Google arama motorundan da silmiş olacaksınız ve bu nedenle insanların sizi bulmasını zorlaştıracaksınız.

3) BİLGİLERİNİZİ DOĞRUDAN KALDIRIN

Öncelikçe çevrimiçi olarak listelenmediğinizden emin olmak için servis sağlayıcınıza danışabilir, onlardan isminizin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Eğer bir blog sitesi ya da web sayfası kaldırmak istiyorsanız, o sitelerin yöneticileriyle ayrı ayrı bağlantı kurmak gerekir. İrtibata geçilecek kişiyi bulmak için sitenin “Künye” ya da “İletişim” kısmına bakabilir ya da whois gibi sitelerden yardım alabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilecek nokta, web sitesi yöneticileri isminizi ya da yayınlarınızı kaldırmak zorunda değil. Bu nedenle onlarla iletişime geçerken doğru bir dil kullanmanız ve içeriğin neden silinmesi gerektiğini anlatmanız sizin için avantaj sağlayabilir.

4) KİŞİSEL BİLGİLERİNİZE DİKKAT!

Sizin ya da bir başkasının kimlik bilgileri ya da banka hesap numarası gibi hassas bilgilerin internette bulunması veya dolaşıma sokulması durumunda Google’a yasal bir başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sonrası kaldırma işlemi biraz zaman alabilir ve kaldırılacağına ilişkin kesin bir garantisi yoktur.

5) ESKİ ARAMA SONUÇLARINI KALDIRIN

Diyelim ki, bilgilerinizi paylaşan bir web sayfası var. Eski bilgilerinizin ya da eski çalıştığınız yerin bilgilerinin bulunduğu bu sayfa muhtemelen Google’ın önbelleğe aldığı sayfadır. Bu durumda bilgilerinizin bulunduğu sayfanın URL’sini kopyalayarak Google’a gönderin. Google, önbellekteki verileri silerek sunucuların güncellenmesini sağlayacaktır ya da hiçbir işlem yapmayacaktır.

6) e-POSTA HESAPLARINIZI KALDIRIN

Öncelikle hesabınıza giriş yapıp, hesabı askıya alma ya da hesabı kapatmak seçeneklerini bulmanız gerekir. Bazı hesaplar bu uygulama sonrası bir süre açık kalacaktır. Eğer mail hesabınızı kapatamazsanız yine hizmet aldığınız sitenin yöneticileriyle iletişime geçebilir, hesabınızı kapatmayı talep edebilirsiniz.

Ve son bir şey…

Bu süreçlerden geçecekseniz sabırlı olmayı unutmayınız. Bu süreçlerin çoğu bir gün içinde tamamlanamaz. Ve internette kalıcı olarak silemeyeceğiniz bazı bilgilerinizin de olabileceğini kabul etmeniz gerekebilir.

Kaynak: CNET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mars’ta Çekilen En İlginç 42 Fotoğraf!

Sahibine Cevap Veren Robot Köpek Astro İle Tanışın!