in ,

Instagram’dan ‘Siber Zorbalık’ Atağı! İşte İki Yeni Özellik

Sosyal medya devi Instagram, kullanıcıları rahatsız eden yorumlarla ilgili harekete geçti.

Instagram, siber zorbalıkla mücadele kapsamında tasarladığı iki yeni özelliği duyurdu. Yeni özelliklerde rahatsız edici paylaşımların, kullanıcılar tarafından engellenmesine gerek kalmaksızın sınırlandırılması planlanıyor. Instagram tarafından yapılan açıklamada, özellikle ilgili “Zorbalığın gerçekleşmesini önlemek için daha fazlasını yapacağız” ifadesi kullanıldı. Ayrıca açıklamada, siber zorbalıkla mücadelede uzun bir planlamanın yapıldığı, yeni özelliklerin bu yolda atılan iki olumlu adım olduğu belirtildi.

Yapay Zeka Engelleyecek


Instagram’ın iki yeni özelliğinden ilkinde, rahatsız edici yorumların yapay zeka tarafından işaretlenmesi yer alıyor. Yapay zekanın işaretlediği yorum sayesinde, kullanıcıya yapılan yoruma ilişkin “Bunu göndermek istediğinizden emin misiniz?” sorusu sorulacak. Yine uygulamada, kullanıcının yorumunu geri alması için “Geri Al” butonu eklenecek. Böylece yeni özellikle, kullanıcının yorumu göndermeden önce, çeşitli aşamalarda yorumunu onaylaması gerekecek.

Kısıtlama Geliyor!


Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, özellikle ilgili yapılan ilk testlerde, bazı kişilerin yorumlarını geri aldığını ve bu durumun, rahatsız edici yorumlar yerine daha yapıcı yorumların paylaşılmasına neden olduğunu aktardı.

Instagram’ın bir diğer yeni özelliği ise ‘Kısıtlama’ seçeneği. Mosseri, özelliği tasarlarken genç kullanıcıların, interneti kötü kullanan kullanıcılarla etkileşime girme durumunun düşünüldüğünü belirtti. “Bu yeni seçeceği kullanarak, başka bir kullanıcının hesabınızla olan etkileşimini, gizlice sınırlandırabilirsiniz” diyen Mosseri, kısıtlama sayesinde rahatsız edici yorumların, yorumu yapan kişi tarafından görülebileceğini belirtti. Öte yandan, bu yeni özellikle birlikte, sizi rahatsız eden kullanıcılar sizin çevrim içi olup olmadığınızı ve mesajları okuyup okumadığınızı artık öğrenemeyecekler.

Kaynak: TechCrunch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Google’ın Çöküşü Nasıl Olacak?

Popüler uygulama ‘Teams’ hızla yayılıyor!