in , ,

İlk Kez İnsan Kanından İnsan Yumurta Hücresi Üretildi

Bu gelişme, insanların vücut dokularını veya kanını kullanarak insan yumurtalarını seri olarak üretebilmenin ilk adımıdır.

Kök Hücre Çalışmalarında Dönüm Noktası

Görsel: Science[/caption

]

Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Japon bilim insanları, olgunlaşmamış insan yumurta hücrelerini laboratuvarda başarılı bir şekilde oluşturmak için insan kanı kullandılar. Bu çalışma, kök hücre araştırmalarında büyük bir dönüm noktasıdır ve akrabalarının kanı ya da vücut dokuları kullanılarak laboratuvarda oluşturulan bebeklere öncülük edebilir.

Bu öncü araştırmaya katkıda bulunan, Kyoto Üniversitesi’nde biyolog olarak görev yapan Mitinori Saitou, 2012 yılında kök hücrelerden fare yumurta ve spermi üretmeyi başarmış ve bunları sağlıklı bebek fareler yetiştirmek için kullanmıştı. Yumurtaların ilk kez embriyonik kök hücrelerden oluşturulması bu şekilde gerçekleşmişti.

[caption id="attachment_4607" align="alignnone" width="690"] Yumurta hücrelerinin, yapay (laboratuvarda yetişmiş) yumurtalıkta 7 günlükten 77 günlüğe dek gelişimi Görsel: Science

Saitou ve meslektaşları, ilk olarak yapay fare yumurtası hücreleri ürettiklerinde bu hücreleri, cenin farelerin dokusundan oluşturulan yapay bir fare yumurtalığının içinde olgunluk dönemine kadar büyütmüşlerdi. Sonraki adımda bu dokunun insanlardan elde edilmesi imkânsız olabileceğinden, araştırmacılar yapay yumurtalık geliştirmenin farklı bir yolunu bulmak zorundalardı.

Olgunlaşmamış insan yumurtaları üretmek için, Saitou ve meslektaşları, herhangi bir hücre tipine dönüşme yetenekleri açısından önemli olan, uyarılmış pluripotent kök hücreleri oluşturmak için insan kan hücrelerini kullandı. Bu hücreler daha sonra, farelerden elde edilen embriyonik hücreler kullanılarak laboratuvarda üretilen küçük, yapay yumurtalıklara enjekte edildi.

Etik Tartışmaları Alevlenecek

Saitou ve meslektaşları tarafından üretilen yumurtalar döllenip bir insan yavrusu haline gelebilecek kadar olgunlaşmış durumda değil. Yine de akrabalarının genetik materyalinden meydana getirilmiş bebeklerin yolunu açıyor. Ayrıca, infertilite sorunu yaşayan insanlara veya eşcinsel partnerlere kendi DNA’larından meydana getirilmiş bir çocuk sahibi olmak için de yol sağlayabilir.

Araştırmacılara göre bir sonraki adım, insan spermi ve döllenmeye hazır yumurta hücreleri üretmek için benzer bir yöntem uygulamak. Bu deney çok daha fazla araştırma gerektirmekle kalmayacak, ayrıca laboratuvarda, hayatta kalmaya elverişli insan yumurtaları üretmek akıl almaz derecede fazla tartışmaya neden olacak.

Örneğin, bu durum izni alınmamış kişilerin klonlanmasına yol açabilir. Dartmouth’ta biyoetikçi olan Ronald Green’in de NPR (Yenidoğan Canlandırma Programı) konusunda belirttiği gibi, birileri George Clooney’nin bebeğine sahip olmak isteyebilir ve kuaförü saç tellerini internet üzerinden satmaya başlayabilir. Böylece, birdenbire her yerde George Clooney’nin rızası alınmadan yapılmış çocuklarını görmeye başlayabiliriz.

Dahası, birçok bilim insanı, insan üreme sürecinin tam olarak anlaşılmadığını ve laboratuvarda yetiştirilen yumurta hücrelerinin çok ciddi genetik hastalıkları olan bebeklere yol açabileceği konusunda endişelenmektedir.

Kök hücre araştırmaları, ABD’de ve diğer birçok ülkede son on yılda etik kaygılar nedeniyle durduruldu ve Green’in ima ettiği türden sorunlar, bu teknoloji daha da geliştikçe ele alınmak zorunda kalınacaktır.

Kaynak: Motherboard

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uzmanlar Video Oyunu Bağımlılığını Tedavi Etmeye Hazır Mı?

Sosyal Medyanın Sizi Zombileştirmesine İzin Vermeyin