in

İlk kitlesel yok oluşunun nedeni ortaya çıktı

Bilim insanları, yaklaşık 450 milyon yıl önce meydana gelen kitlesel yok oluşun, buz çağının sonlanmasıyla birlikte deniz seviyelerinin yükselmesi ve okyanuslardaki oksijen oranının düşmesi ile bağlantılı olabileceğini düşünüyordu.

Ancak yeni yapılan bir araştırmaya göre, yanardağ püskürmelerinin gezegeni ısıtmaya ve okyanuslarda canlıların boğulmasıyla sonuçlanan oksijensizleşmeye yetecek kadar karbondioksit saldığını gösterdi.

Araştırma ekibinin başındaki Profesör David Bond, araştırmaya ilişkin açıklama yaparak “Eğer kola buzdolabındaysa güzel ve gazlı kalır, çünkü karbondioksitteki gaz da sıvı içinde kalır. Fakat eğer kolayı, dışarıda güneş vuran bir masada bırakırsanız ve gerçekten ısınırsa, bu gaz hızlıca sıvıdan hızla ayrışır ve elinizde gazı kaçmış bir kola kalır” ifadesini kullandı.

Profesör David Bond ve Kanada Jeolojik Araştırma Kurumu’ndan Dr. Stephen Grasby, İskoçya’nın güneyindeki küçük bir akarsudan topladıkları Ordovisiyen dönemine ait kayaç örneklerinin, ısıtıldığında bol miktarda civa saldığını tespit etti.

Bu durum, o dönemde volkanik püskürmelerin gerçekleştiğini ortaya çıkardı.

Ayrıca kayaçlardan salınan molibden ve uradyum da o dönemdeki okyanusların oksijensiz kaldığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber sitesinde artık gazeteciler değil robotlar çalışacak!

Space Perspective: Uzayda düğüne hazır mısınız?