in ,

Google Haber Yazımını Otomatize Edecek

Google, haber tarama ve yazım sürecini yapay zeka teknolojisi ile iyileştirmeyi hedefleyen “Radar” isimli projenin hayata geçirilmesi için kolları sıvadı.

Google, İngiliz haber ajansı Press Association’a, robot muhabirlerle ayda 30 bin yerel haberin yazımını otomasyon çerçevesinde gerçekleştirebilmesi için 805 bin Dolar (yaklaşık 3 milyon Türk Lirası) fon sağladı. Arama devinin toplamda 170 milyon dolardan fazla yatırım yaptığı girişim, Avrupa’daki haber merkezlerinde dijital inovasyonu amaçlıyor.

“Radar” bilgi tarayacak

Press Association, Google tarafından sağlanan kaynağı, bir otomasyon yazılımı firması olan ve veri kaynaklarını taramadaki uzmanlığıyla bilinen “Urbs Media” isimli şirketle birlikte kullanacak. Urbs Media’nın gazeteciler, veriler ve robotlara yönelik “Radar” projesinin nihai amacı, devlet kurumlarının veya yerel kolluk kuvvetlerinin veritabanlarını kullanarak, yerel raporlamayı otomatikleştirmek yani bir anlamda gazetecilerin görevlerinden birini robotikleştirmek olarak ifade edilebilir. Ortaklaşa sürdürülecek projede, Natural Language Generation (Doğal Dil Geliştirme) adlı bir yazılım aracılığıyla içerik üretilecek.

Yine de insana ihtiyaç var

Robot muhabirler bu işte tek başlarına değil. Radar tarafından oluşturulan haberleri düzenlemek için 5 gazetecinin yer alacağı projede, haberlere otomatik olarak fotoğraf ve video ekleme özelliğinin de geliştirilmesi hedefleniyor. Press Association Genel Yayın Yönetmeni Peter Clifton, insan katkısının bu süreçte çok önemli olduğunu belirtiyor. Clifton, Radar sayesinde yapay zekânın yardımıyla normalden çok daha fazla veritabanının taranıp yerel haber üretilebileceğini ancak sosyal, politik ve yerel değerlere hakim olmak ve bunları gözeterek haber oluşturmanın hala insana has bir yetkinlik olduğuna dikkat çekiyor. Bu teknoloji ile medya şirketleri üzerindeki finansal baskının da büyük ölçüde azalması bekleniyor.

Kaynak: Recode

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sert Koşullarda Gelişen Süper Güçler

Trakya’da Festival Zamanı