in ,

Ev Kiralamak, Neden Satın Almaktan Daha İyidir?

Çevremiz her zaman ev satın almanın daha iyi olduğunu söyler, çünkü bir mülke sahip olmanın her zaman hem maddi hem de manevi olarak olumlu yönleri vardır. Ancak, yapılan bir araştırma, ev satın almak yerine kiralamanın kişi üzerinde daha iyi bir etki bıraktığını gözler önüne seriyor.

Özgürlük

Her ne kadar bir eve sahip olmak özgürlük gibi sunulmuş görünse de, ev kiralamak özgürlüğe daha yakın görünüyor. Çünkü bir evi satın almak demek, o eve bağlanmak demek. Kiralama da ise böyle bir durum söz konusu değil, evinize kök salmadan yeni maceralara atılabilirsiniz.

Güvenlik

Satın aldığınız evin güvenlik durumu, maddi olarak ev sahibini her daim sıkıntıya sokan işlerin başına geliyor. Özellikle bir site içerisinde yaşamanın yarattığı maliyet, suçluları caydırmak uğruna boşa para gitmesi demek. Ancak kiralık evde bu durum bile -güvenliğinizi aldığınız takdirde- sizde daha az stres altında olmanıza neden olur.

Şehir Hayatı

Az nüfuslu yerleşim yerlerinde ikamet etmek için şehir hayatını tercih eden az sayıda insan var. Herhangi bir şehir sakininin size söyleyeceği gibi de, herkes şehirde bir konum almayı başaramaz. Birçok şehirde, ev sahibi olanlar çok yüksek maaşlı olanlardır ya da aileden zengindir. Bu durumda olmayanlar için kiralamak, herhangi bir şehirde genellikle daha uygun bir seçenektir.

Kredi Puanı

Pek çok insan gençliğinde, kredi puanlarına zarar verebilecek hareketlerde bulunuyor ve kötü bir skorla bir ev satın almaya çalışıyor. İşte bu nedenle, bir süreliğine kiralamak, kredi puanını arttırmak için bir fırsat olabilir. Ev kiralayarak, ödemelerinizi zamanında yapabilir ve kredi puanınızı artırabilirsiniz.

Ev Arkadaşlığı

Yalnızlığı sevmiyorsanız, kira ve faturaları paylaşım maddi yükünüzü azaltmak istiyorsanız, bir arkadaşınızla ev kiralama seçeceği sizin için gayet mantıklı bir hareket olur.

Ev Satın Almak O Kadar Kolay Değil

Gayrimenkul alıp satmak stresli bir iştir. Bir ev sattığınızda en az bir ay bekleyebilirsiniz, evin satılıp satılmayacağının da garantisi yoktur. Ayrıca evini satanların yüzde 35’inden fazlası, satış yapmadan en az bir kere evin fiyatını düşürdüklerini açıklar.

Risk Yönetimi

Birçok uzman, ev satın almanın mantıklı bir hareket olduğunu söylese de, evin değerini kontrol etmek bu mantığa aykırı düşer. Çünkü emlak piyasası, dalgalı bir piyasadır ve evinizin değeri yükselebilir ya da düşebilir.

Vergiler, Vergiler, Vergiler…

Emlak vergisi, bir ev sahibi için ağır bir yüktür. Ayrıca verginin yanında, çeşitli sigorta türleri de ev sahibini zora sokan unsurların başında geliyor. Bir eve sahip olmak istiyorsanız bu ek harcamaları gözden kaçırmamanız gerekir.

Kiraya Çıkarak Para Biriktirebilirsiniz

Vergiler, sigorta, onarımlar, bakım ve diğer masraflar bir ev sahibinin boynunun borcudur neredeyse. Ama kirada oturmanız ve ödemelerinize dikkat etmeniz, maddi olarak tasarruf sağlamanıza, para biriktirmenize, belki de ileride bir şeye yatırım yapmanıza yardımcı olabilir.

Ev Tadilatı

Bir eve sahip olduğunuzda yapılması gereken her türlü onarım veya tasarımdan tamamen siz sorumlusunuz ve bu yüzden para sizin cebinizden çıkacak. Ev onarımları çoğu zaman acı verici bir şekilde maliyetli olabilir ve bu durumdan kaçınabilirsiniz. Ancak tıkanmış bir boru ya da sızdıran bir çatı olsun, basit bir telefon görüşmesiyle kirayı bedavaya getirmek için gereken tek şey olabilir.

Kaynak: ViralVentura

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Direk Dansı Yapan Robot Gece Kulübünde Çıkacak!

Evinizdeki 10 ‘Gizli’ Tehlike!