in

Eğitimde Teknolojik Trendler

Dijital sınıf, küresel online işbirliği, işgücü dönüşümü, sanal & artırılmış gerçeklik, büyük veri ve yapay zeka eğitim sistemlerini nasıl dönüştürecek?

Ne öğrencilerin, ne eğitimcilerin memnun olduğu, önemli teknolojik gelişmelere karşın küresel çapta amansız bir verimsizlik dönemi yaşayan eğitim sistemlerini dönüştürmekte olan teknolojik trendler, Singularity Hub yazarı Raya Bidshahri tarafından, dijital sınıf, küresel online işbirliği, işgücü dönüşümü, sanal & artırılmış gerçeklik, büyük veri ve yapay zeka olarak belirtilmiş.


1. Dijital Sınıf
Prestijli üniversitelerin de aralarında bulunduğu çok sayıda oluşumun sunduğu açık online dersler şimdiden milyonlarca öğrencinin başvurduğu kaynaklardan biri haline geldi. Dijital öğrenmenin geleceğin eğitim sisteminde, minimum maliyetle maksimum nitelikte bilgi aktarımı sağlaması gibi avantajları ile en belirleyici teknolojilerden biri olduğu söylenebilir.

2. Küresel Online İşbirliği
Öğrencileri bir araya getiren online öğrenim ağları gün geçtikçe güçleniyor. Beluga gibi girişimler ‘dünyanın tüm sınıfları’nı online yazışma ve video konferans gibi dijital araçlar ile bir araya getirmeyi hedefliyor. Takım çalışması, kültürel alışveriş ve empati ile öğrenme trendi geleceğin dünyasını belirlemeye başladı bile.

3. İşgücünün Dönüşümü
Dünya Ekonomik Forumu 2016 raporuna göre bugün okula başlayan çocukların yüzde 65’i yetişkinliklerinde günümüzde var olmayan işleri yapıyor olacaklar. Yaratıcılık, duygusal zeka ve analitik düşünce gerektiren mesleklerin otomasyon fırtınasına biraz daha uzun dayanması beklenirken eğitim sisteminin de geleceğe hızla uyum sağlaması gerekiyor. Dönüşen işgücü ve yeni endüstriler gösteriyor ki öğrencilerin ‘hayat boyu öğrenme’ motivasyonu kazanması gerekiyor. Eğitimciler ise öğrencilerinin şu 3 özelliğini geliştirmeli: Kompleks problem çözme, eleştirel düşünce ve işbirliği becerisi.

4. Sanal ve Artırılmış Gerçeklik
En basit ifade ile antik çağı, evreni ya da müzeleri zaman – mekan sınırı olmaksızın gezebilen öğrencilerin daha hızlı öğrenme, daha iyi özümseme ve gelişmiş bir karar verme mekanizmasına sahip olması bekleniyor. Google Expeditions Pioneer Program gibi, öğretmenlere öğrencileri ile dünyanın herhangi bir yerini ziyaret etme imkanı sağlayacak araçların daha çeşitli ve etkin hale gelmesi ile ‘öğretici aktivite’ anlayışı yerini ‘bizzat deneyim’ imkanına bırakabilir.

5. Büyük Veri ve Yapay Zeka
Büyük veri, eğitim bilimcilere eğitim programları arasından en verimli olanları ya da öğrenciler için en faydalı olanları seçme imkanı sağlama potansiyeline sahip. Kitleler ya da bireyler özelinde eğitim için en iyi yöntemi belirleme imkanı, öğrencilerin kuvvetli ve zayıf yönlerinin tespiti, gerçek zamanlı geri bildirim gibi ‘eğitimci algoritmalar’ın egemenliğinde şekillenmesi beklenen yeniliklerle gelecekte online dersler de kişiye özel hazırlanabilir.

Eğitim politikasının bir ülkenin uygarlık değerlerini yansıttığı düşünüldüğünde; geleceğin eğitim sistemine hazırlanmanın yeni nesillerin yeni dünya ile ilişkilerinde ne denli önemli olduğu yadsınamaz bir hal alıyor.

Eğer bugün de, dün öğrettiğimiz gibi öğretmeyi sürdürürsek, çocuklarımızın yarınlarından çalmış oluruz. John Dewey

Kaynak: SingularityHub

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bilim ve Teknolojide Kız Çocuklar (Girls Can STEM) Projesi

NASA’da Uzay Elbisesi Kıtlığı