in ,

Dijital Sanat: Mona Lisa, VR İle Canlandı

Louvre Müzesi, Leonardo da Vinci’nin ölümünün 500. yılını anmak için hazırladığı serginin bir parçası olarak HTC VIVE Arts iş birliğiyle müzenin ilk sanal gerçeklik (VR) deneyimini sundu. Da Vinci’nin en ünlü başyapıtı olan Mona Lisa’nın hikayesi, HTC VIVE sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde canlandırıldı.

Leonardo da Vinci’nin bu eşsiz retrospektifi için Louvre Müzesinin küratoryal ekibiyle sıkı bir iş birliği içinde ortaya çıkarılan bu yaratıcı sanal gerçeklik deneyimi, “Mona Lisa: Camın Ötesi” ismiyle sanat severlere sunuldu. Bu sanal gerçeklik deneyiminin ev sürümüne birçok çevrimiçi VR platformunun yanı sıra HTC’nin dijital abonelik hizmeti olan VIVEPORT’tan da erişilebilecek; böylece dünyanın dört bir yanındaki izleyiciler Mona Lisa: Camın Ötesi’ne erişebilecek.

“Mona Lisa: Camın Ötesi” ziyaretçilerin sanal alanda resimle etkileşim kurabilmesini sağlıyor. Dünyanın en ünlü resminin içine girme şansını yakalayacak olan izleyiciler, camın ötesine adım atarak bu etkileyici portreye tamamen yepyeni, dönüştürücü bir biçimde erişebiliyor.

“Mona Lisa: Camın Ötesi” sayesinde izleyiciler, dünyanın en popüler sanat eserlerinden birinde çıplak gözle göremeyecekleri gizli ayrıntıları keşfetme fırsatı buluyor. Nesiller boyunca merak ve hayranlık uyandıran resme daha yakından bakacak olan katılımcılara, sanatçının başyapıtını yaratırken kullandığı teknikleri ortaya seren yeni bilimsel araştırmaların yanı sıra modelin kimliği hakkında da daha fazla bilgi sunuluyor.

“Mona Lisa: Camın Ötesi” Leonardo da Vinci’nin bilim, mühendislik, mimari ve sanat alanlarında çalışan gerçek bir Rönesans insanı olarak devrimsel pratiğini yansıtıyor. Sanal gerçeklik deneyimi, dünyanın en büyük ressamlarından biri olan da Vinci’nin kalıcı mirasını kutlarken çok yönlü etkileyici kariyeri boyunca sürekli yeniliğe kucak açan kimliğini onurlandırıyor.

Kaynak: DesignBoom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike! Listede Yapay Zeka Da Var

İnsanın Ruh Hali, Artık Lazerle Öğrenilebilinecek