in

Çöplerinizi Toprağa Dönüştürün

Evinizdeki biyolojik atıklardan kompost yaparak on sekiz gün gibi kısa bir zaman içinde kahverengi, bol humuslu, mis kokulu bir toprak elde edebilirsiniz.

Organik atıklar kentte üretilen evsel atığın yaklaşık %60’ını oluşturuyor. Azot bakımından zengin bu malzemeyi kıymetli bir girdi olarak değerlendirip doğanın döngüsüne bir adım daha yaklaşabiliriz.

Haber metni Buğday Derneği ve Kural Dışı‘dan yapılan alıntılardan oluşmaktadır.

Çöp olarak attığımız tüm biyolojik atıklar, gübre, gazete-kâğıt atıkları doğanın bünyesindeki dönüştürücüler sayesinde tekrar hayata döner. Doğada hiçbir şey ziyan edilmiyor. Kompost doğadaki bütünselliği, tamamlayıcılığı ve düzeni gözler önüne seriyor.

Geoff Lawton, permakültür konseptinin yaratıcısı 82 yaşındaki Bill Mollison’ın öğrencilerinden ve halen dünyanın sayılı hocalarından biridir. Geoff, İstanbul’da ilk defa verdikleri Permakültür Tasarım Kursu’nda komposttan bahsederken “If it has lived, it can live again” demişti. Yani, bir kez yaşamışsa yine yaşar. Bu cümle aslında kompost ile ilgili her şeyi anlatıyor. Kompost demek yeniden yaşam demek.

Nelerden kompost yapabilirsiniz? Bir zamanlar yaşamış her şeyden. Evimizdeki tüm sebze ve meyve atıklarını kompostlayarak yeniden yaşama katabiliriz.

Nasıl kompost yapabilirsiniz?
İşe Buğday Derneği’nin ve Kural Dışı’nın konu ile ilgili faydalı yazılarını okumakla başlayabilirsiniz:

Evde Kompost Yapımı
Haydi Kompost Yapalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

NASA’da Uzay Elbisesi Kıtlığı

2025’te Dünya: Önümüzdeki 8 Yıl İçin 8 Tahmin