in

Çocuklara Sabretmeyi Öğretmenin Yolları

Kendinizi çocuklarınıza sürekli sabırlı olmalarını söylerken buluyorsanız yalnız değilsiniz. Size iyi bir haberimiz var: Sabır, kişilikle sanıldığı kadar ilgili değildir ve öğrenilen bir şeydir.

 

Duygusal zeka uzmanlarına göre, küçük çocuklara sabrı öğretmenin pratik yollarından 3’ü şu şekilde sıralanabilir.

1- Bekleme alıştırmaları yapmak

Onlara beklemenin hayatın bir parçası olduğunu erken yaşlardan itibaren benimsetmek gerekir. Bir zamanlayıcı ya da plastik kum saatinden faydalanarak bunu onlar için kolaylaştırabilirsiniz. Sizden bir şey istediklerinde, zamanlayıcıyı ya da kum saatini başlatarak onların görebileceği bir yere bırakın. Böylelikle saat ve zaman kavramları oturmamış olan çocuklar için bekleme süresini görselleştirmiş olursunuz ve bu da 1 dakikanın ya da 5 dakikanın ne demek olduğunu anlamalarına ve beklemelerine yardımcı olur.

Beklemeyi öğretmenin bir başka eğlenceli yolu da çocuklarınızla hamle yapmak için her oyuncunun bir sırasını beklemek zorunda olduğu masa oyunları oynamaktır.

2- Sabırlarını doğru şekilde mükafatlandırmak

Sıkılmalarının olası olduğu market gibi ortamlarda sabırlı olmayı başardıkları zaman onlara sizin tarafınızdan belirlenmiş minik bir mükafatta bulunun. Burada püf nokta onlara kendi istedikleri bir şeyi değil, sizin uygun gördüğünüz bir şeyi vermenizdir. Onların istediklerini verdiğiniz takdirde isteklerinin ölçüsüz olabileceğini ve sabretmelerinin ancak ve ancak istedikleri olacaksa mümkün olacağını unutmayın. Bu yüzden minik bir sürprizle mükafatlandırılmaları daha iyi sonuç verebilir.

3- Dikkat dağıtmayı öğretmek

Dikkati başka bir şeye odaklayabilmek, sabrın anahtarlarından biridir. Çocuğunuzun dikkatini, istediği şeyden farklı bir yere çevirebilmeniz gerekir. Fevri olmayan bir yetişkin gördüğünüzde, onun çocuk yaşlarda dikkatini başka bir şeye yönlendirmeyi öğrenmiş biri olduğundan emin olabilirsiniz. Sırada beklerken ya da bir restoranda otururken, eğlenceli zaman geçirmelerini sağlayacak basit oyunlar oynayabilirsiniz. Böylece çocuklarınıza sıkılarak beklemenin eğlenceli bir alternatifi olabileceğini öğretmiş olursunuz.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dijital Çağda Habercilik: Veri Gazeteciliği

Habercilik Drone’lar ile Göklere Çıkıyor