in , ,

Başarısızlık Müzesi’nden Öğrenilecekler

İsveç’te bulunan müze hayranlık ya da onaylanma bekleyen ‘parlak’ eserler yerine tam bir felaket olarak anılan gözden düşmüş tasarımları ve ürünleri sergiliyor.

Yüze küçük elektrik şokları vererek gençleşme sağlama iddiasıyla çıkan bu maske asla başarılı olamayacak kadar ürkütücüydü.

 Başarı hikayelerinden fenalık geldi. Başarıyı, hataları bu denli kötülemek pahasına yüceltmemeliyiz.

Stokholm’e 6 saatlik tren yolculuğu mesafesinde olan Helsinborg isimli bir kasabanın ev sahipliği yaptığı kendisi küçük, misyonu büyük galeri ‘Başarısızlık Müzesi’, Google Glass’tan Twitter Peek’e, Harley-Davidson parfümden the Apple Newton’a; koca ümitler ve titiz çalışmalar sonucu ortaya konan ve sonra ‘unutulmak istenen’ pek çok yenilikçi tasarımı, tüm olmamışlıklarını kucaklayarak hatırlatmayı hedefliyor.

Burada 70 adet teoride yenilikçi pratikte olmamış ürün ve servis, hatalardan feyz almak isteyen ziyaretçileri bekliyor.

Hataların Önemi

Müzenin yöneticisi olan eski Klinik Psikolog Samuel West, Lund Üniversitesi’nde inovasyon üzerine doktora yapmış. West başarısızlığın, yeni bir teknolojinin icadında merkezi bir bileşen olduğunu; yenilikçilik ve girişimcilik konulu konferanslarda daha çok konuşulması gerektiğini düşünüyor. ”Başarı değil başarısızlık öğretir” görüşünün sıkı bir savunucusu.

Güzel Başarısızlıklar

Bir servis ya da ürünün alalade hatalarla bu müzede yer alması mümkün değil. ‘Galaxy Note 7’nin burada işi olmaz çünkü o kalite kontrolü doğru yapılmamış dandik bir üründen ibaret’ diyen West özenle seçtikleri 70 başarısız ürün ve servisin tamamının ‘yenilikçi’ nitelikte olduğuna dikkat çekiyor.

Psikolojide Hatanın Rolü

Psikolojik olarak ‘güvende hissetme’ ihtiyacı, organizasyonel psikolojinin iki bileşeninden biri olarak görülüyor. Kişi bir sosyal grupta ‘aptal’ sorular sormaktan ya da herkesin hemfikir olduğu bir fikri eleştirmekten çekinmiyorsa, yaratıcılık, iş birliği ve yenilikçilik için ihtiyaç duyduğu konforlu ortama sahip olabiliyor. Kişinin sesini yükseltmekten ve fikrini ortaya koymaktan çekindiği ortamlardan ise Kendall Jenner’ın Pepsi reklamı gibi felaketler çıkıyor. West ”Hata yapmanın yaratacağı duygularla baş etmeye hazır değilseniz ondan asla bir şey öğrenemezsiniz.” ifadeleriyle hatanın sosyal ve bireysel olarak normalleştirilmesinin önemini vurguluyor.

Hataların bir başka rolü ise iş ya da projeyi daha ‘oyunvari’ bir hale sokarak risk alma davranışını ve yaratıcılığı beslemesi. ”Oyunlarda gerçek hayattaki korkutucu sonuçlardan muaf oluruz. Yenilikçilik de deneyimle ve keşifle mümkündür. Hatalarla barışık kişiler risk almanın sonuçlarını daha gerçekçi bir şekilde göz önünde bulundurmaya meyilli olur.

Sıradan İnsanların Başarısız Olma Özgürlüğü

Teknoloji devlerinin yolu bu küçük İsveç kasabasına düşmeyebilir ama West’e göre sade vatandaşın da bu müzeden öğreneceği bir şey var: ”Koskoca şirketlerin işleri eline yüzüne bulaştırıp batırdığı bir dünyada sizin de böyle bir özgürlüğünüz olmalı. Bir farkla – teknoloji şirketleri devasa hatalarından daha iyi dersler almalı. Çünkü çoğu, her şeyi berbat ediyor.”

Kaynak: Co.Design
Görseller: CNN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Trend: Kendi Kendine Gelin & Güvey Olmak

Çiftlik Somonları Somon Rengi Değil