in ,

Arabada Sigara İçen ve Telefon Kullanan Sürücüleri Yapay Zeka Yakalayacak!

Avrupa Birliği’nde görüşülen yeni bir tasarıya göre, 2022 yılından itibaren üretilen yeni otomobillere sürücünün dikkatini izleyen özel izleme sistemi konulacak. Sürücünün dikkat dağınıklığını ve dağınıklığa neden olan durumları tespit etmek için harekete geçen Eyesight şirketi, cep telefonu kullanan veya sigara içen sürücüleri tespit edebilen yapay zekalı yeni bir izleme sistemi geliştirdi.

Eyesight’ın sürücü izleme sistemi; sürücünün kafa hareketlerini, göz kırpma hızlarını, göz açıklıklarını ve bakış yönünü tespit edebilmek için kızlötesi sensörleri kullanıyor. Yolculuk sırasında sürekli olarak sürücüyü izleyen sistem, sürücünün uykusu geldiğinde veya dikkati dağıldığında anında devreye girecek.

Örneğin bir şirket şoförü arabanın içinde sigara içerse, çalıştığı şirkete anında uyarı gidecek. Aynı zamanda genç sürücüler araba kullanırken sigara içerse veya telefonla konuşursa aileleri bu durumdan anında haberdar olabilecek.

Yeni teknolojiyi otomobil şirketlerine satmaya başlayna Eyesight, şimdiden bir ABD otomobil şirketi ile 15 milyon dolarlık yeni bir anlaşma imzalandı. Şirket, sistemin ayrıntılı özelliklerini ise 2020 Ocak ayındaki CES fuarında gösterecek.

Kaynak: Digital Trends

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yapay Zeka Bu Meslekleri Yok Edecek

Bilim İnsanlarının Büyük Başarısı! Ölü Kalbi Canlandırıp Naklettiler