in ,

Akıllı Evlerdeki Büyük Tehlike!

Akıllı ev cihazlarının sayısının 2023’e kadar her yıl yaklaşık yüzde 17 artması bekleniyor. Bu da 1,6 milyar akıllı ev cihazının satılacağı anlamına geliyor. Bu tahmin, dünya genelinde giderek artan akıllı ev cihazı kullanımı ile paralellik gösteriyor.

Siber güvenliğin global lider şirketlerinden Trend Micro’nun hazırladığı “IoT Cihaz Güvenliği: Akıllı Evlerin Karşı Karşıya Olduğu Riskleri ve Tehditleri Dışarıda Tutmak” isimli çalışma birbirinden farklı akıllı ev saldırı senaryolarını detaylı bir şekilde incelerken Nesnelerin İnterneti cihazlarına karşı düzenlenmesi olası farklı saldırı seviyelerini de ortaya koyuyor.

AKILLI EVLERİN AVANTAJLARI

Akıllı bir ev, kullanıcıların, evlerinin birçok özelliğine, uzakta bile olsalar, geniş çaplı erişim imkanı veriyor. Örneğin kullanıcılar bir mobil uygulama ya da web arayüzü ile evlerini gerçek zamanlı olarak izleyebiliyor ya da çocuklarıyla akıllı bir oyuncak aracılığıyla iletişim kurabiliyor veya güvendikleri bir arkadaşları için akıllı kilidi uzaktan açabiliyorlar.

Bu ve benzer birçok senaryo eğer kullanıcılar kurulu cihazları üzerinde iyi bir kontrole ve görüntülenebilirliğe sahipse oldukça kullanışlı. Ancak bu kontrol ve görüntülenebilirlik kötü niyetli oyuncuların eline geçerse, problemler başlıyor.

CİHAZLAR TEHDİT ALTINDA

Cihazlarda var olan zafiyetler, düzgün olmayan kurulum ve önceden belirlenmiş şifrelerin kullanımı siber korsanların akıllı ev sistemlerinde en az bir cihazın kontrolünü ele geçirmelerine neden olabilen faktörlerdir. Tek bir cihazın ele geçirilmesi sonucunda, o cihazın yetkinlikleri ve fonksiyonları üzerine kurulmuş birçok eylem gerçekleştirilebilir.

Örneğin sızılan bir akıllı oyuncak, çocuklar için doğrudan risk anlamına gelebilir. Siber korsanlar çocukla doğrudan iletişime geçebilecekleri gibi çocuğun günlük akltivitelerini oyuncağı kullanarak fark edilmeden kaydedebilirler. Zafiyetleri olan akıllı oyuncaklar her ne kadar çocuğun oynaması için güvenilir olsa da içerisine sızıldığında oldukça tehlikeli olabilirler.

Trend Micro’nun hazırladığı çalışmada ön kapıdan başlayarak oturma odası, mutfak, banyo gibi evin çeşitli alanlarında meydana gelebilecek tehditlerin yanı sıra akıllı ampullerin ve robot süpürgelerin bile siber korsanlar tarafından akıllı ev sahiplerini rahatsız etmek ya da gizli bilgilerini elde etmek için kullanılabildiği senaryolar yer alıyor.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İnternette Korkutan Rakam! 45 Milyon Görüntü…

Starship: İşte Ay’a ve Mars’a İnsan Taşıyacak Uzay Aracı!