in , , ,

Microsoft Paint’e Veda

30 yılı aşkın süredir Adobe Photoshop, Illustrator gibi daha üst düzey tasarım programlarını kullanamayanların kurtarıcısı olan Microsoft Paint, yeni güncellemeyle emekliye ayrılıyor.

Microsoft’un sonbaharda yayınlanacak “Creators Güncellemesi” adlı Windows 10 güncellemesi, çeşitli yeni özellikler getirecek. Ancak Windows, neredeyse ilk zamanlarından beri varsayılan program olarak sunduğu Microsoft Paint’e veda ediyor.

Win 98’den beri Windows’un vazgeçilmez parçasıydı

İlk kez 1985 yılında Windows 1.0’ın ilk sürümüyle birlikte piyasaya çıkan Paint, çeşitli tasarımlarda birçok kişinin kullandığı ilk grafik düzenleme uygulaması olarak Windows’un temel parçalarından biri haline gelmişti. Hayatına ZSoft’un PC Paintbrush’ının 1 bitlik monokrom lisanslı sürümü olarak başlayan program, Windows 98’de Paint’te düzenlenen dosyaların JPEG olarak kaydedilmeye başlanmasıyla daha da popüler hale gelmişti.

Nisan ayında piyasaya sürülen Windows 10 Creators Güncellemesi ile Microsoft, geleneksel Paint’le birlikte kurulmuş olan yeni Paint 3D’yi tanıttı. Paint 3D, üç boyutlu görseller oluşturmaya imkan vermesinin yanı sıra bazı temel 2B görüntü düzenleme özelliklerini de içeriyor. Ancak Paint 3D, özellikleri daha iyi ve gelişmiş olsa da bir Paint değil.

Microsoft, Microsoft Paint’le birlikte Outlook Express, Reader uygulaması ve Okuma Listesi’nin de “Windows 10 Sonbahar Creators Güncellemesinde kaldırılan veya güncellemeye uygun görülmeyen özelliklere” ekleyerek bu uygulamaların ipini çekti.

Kullanmasak dahi orada olduğunu bilmek güzeldi

Kabul edelim Paint, Windows’un en etkili uygulamalardan biri değildi ve 1998’e kadar bitmap (BMP) ve PCX formatlarıyla sınırlıydı, ancak fare kullanarak bir şeyler çizmek ya da hızlı kesip yapıştırmak istediğimizde Paint daima oradaydı, iş bilgisayarlarında bile. Çocukluğunuzdan kalan en sevdiğiniz eşyanızın çöpe gitmesi gibi bir his bu. Kısacası işe yaramasa dahi orada olduğunu bilmek iyi hissettiriyordu.

Windows 7’de yenilenen Paint ve sonraki  sürümleri çok geliştirildi, ancak yine de üçüncü parti Paint.NET gibi alternatiflere kıyasla özellikleri zayıftı.

Microsoft Paint resmen Windows’tan kaldırılacak olsa da, Windows 10 Sonbahar Creators Güncellemesi’nin yayınlanma tarihi henüz net değil.

Windows’tan Paint sevenlere teselli niteliğinde açıklama

Microsoft blogundan yapılan resmi açıklamaya göre MS Paint ayrı bir uygulama olarak Windows Store’dan indirilebilecek. Yani Paint uygulaması bağımsız bir uygulama olarak varlığını sürdürecek.
Paint’in kaldırılacağı haberiyle birlikte çok sayıda Paint fanı, başta Twitter olmak üzere sosyal ağlarda tepkilerini dile getirmişti. Bu tepkiler üzerine konuya açıklık getiren Microsoft, fanlarının dilerlerse Paint uygulamasını Windows Store’dan indirebileceğini belirtti.

Paint aşkı bir başka

Paint her ne kadar bir görselin basitliğine hatta kalitesizliğine dikkat çeken ”Paint’te mi çizdin?” ifadesine ilham olsa da maharetli ellerde bir sanat aracına dönüşmesi de az rastlanılan bir şey değil. Hastane resepsiyonunda çalışırken sıkıldıkça Paint’te resimler çizmeye başlayan Hines, geçtiğimiz aylarda 10 yıllık çalışmalarını grafik roman olarak yayınlamıştı. Kendini ‘Paint ressamı’ olarak tanımlayan Hines gibi Paint ruhunu eserleriyle yüceltmeyi tercih edenlerin bazı çalışmalarına buradan göz atabilirsiniz.

 

Kaynak: 1, 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Depresyon ve Kaygı Bozukluğunu Yaratıcılığa Kanalize Etmek

Çocukla Birlikte Büyüyen Kıyafetler